Media ogłosiły historyczny powrót Donalda Trumpa i już się boją konsekwencji
BBC określa wygraną Trumpa jako "historyczny come back" (screen: Bbc.com)
Kiedy amerykańskie stacje i agencje ogłaszały zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach na prezydenta USA, zagraniczne media już zajmowały się komentowaniem, co ta zmiana władzy będzie oznaczać dla świata.
Informację o tym, że Donald Trump pokonał Kamalę Harris w wyborach prezydenckich, jako pierwsza podała sprzyjająca mu telewizja Fox News. Poinformowała o tym kilkanaście minut po godz. 10 czasu polskiego. Ponieważ w wielu stanach wciąż trwało liczenie głosów, używała wobec Trumpa sformułowania "przewidywany prezydent".
Rosja zadowolona z wyniku amerykańskich wyborów
O godz. 11.33 (także czasu polskiego) informację o wyniku wyborów podała CNN. Z kolei agencje Associate Press i Reuters depesze na ten temat dały na platformie X równo pięć minut później. "The Washington Post" ogłosił to w tym serwisie o 11.55, a "New York Times" o 12.15. "Trump wygrał reelekcję jak nikt inny" – przyznawała redakcja "NYT".
Czytaj też: Media życzyły dobrze Kamali Harris i wraz z nią te wybory przegrały
Już w tym czasie brytyjska BBC zwracała uwagę, że z wyniku amerykańskich wyborów na pewno zadowolona jest Rosja, a tacy przywódcy jak Viktor Orban szczerze gratulują nowemu staremu prezydentowi. W BBC odrębny materiał poświęcono amerykańskim kobietom, które wbrew oczekiwaniom Demokratów, w większości poparły kandydata Republikanów.
Z kolei redaktor naczelna "The Guardian" Katharine Viner, w mailu do subskrybentów napisała: "Właśnie byliśmy świadkami niezwykłego, niszczycielskiego momentu w historii Stanów Zjednoczonych". A dalej: "Teraz, gdy Trumpa dzielą miesiące od ponownego objęcia urzędu – z dramatycznymi konsekwencjami dla wojen na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie, dla zdrowia amerykańskiej demokracji, praw reprodukcyjnych, nierówności, a może przede wszystkim dla naszej zbiorowej przyszłości w zakresie ochrony środowiska – nadszedł czas, abyśmy podwoili nasze wysiłki".
Przypomniała też artykuł Margaret Sullivan, która napisała, że Trump stanowi zagrożenie dla dziennikarzy, organizacji informacyjnych oraz wolności prasy w USA i na całym świecie. Przypomina, że Kash Patel, potencjalny kandydat Trumpa na dyrektora FBI lub prokuratora generalnego, powiedział: "przyjdziemy po ludzi z mediów".
Trump zdobył 5 mln głosów więcej
Agencja Reutera zajmowała się wpływem zwycięstwa Trumpa na światową gospodarkę. Zdaniem analityków agencji, jeżeli zacznie on wdrażać to, co obiecywał, to konsekwencje gospodarcze będą odczuwalne w każdym zakątku świata. Reuters zastanawiał się też nad wpływami Elona Muska na działanie nowej amerykańskiej administracji.
Czytaj też: Andrzej Skworz: Ulegli. Giganci od mediów społecznościowych robią wszystko, by nie płacić
France24 przytoczyła słowa Wołodymyra Zełenskiego, przywódcy Ukrainy, który liczy na sprawiedliwy pokój pomiędzy Ukrainą a Rosją.
Niemiecki "Der Spiegel" podkreślał "szokująco wysokie" zwycięstwo Trumpa. Zauważył też, że pierwsza transseksualna osoba została wybrana do Kongresu USA.
Al Jazeera opisywała reakcje osób mieszkających w USA i przyznających się do bycia muzułmanami. Z przejęcia rządów przez Republikanów cieszyła się redakcja "The Times of Israel".
Satysfakcji nie kryły rosyjskie media, zaznaczając, że dla Władimira Putina to właśnie Donald Trump będzie wymarzonym partnerem. Agencja TASS podkreśla, że w wyborach powszechnych Trump zdobył 5 mln głosów więcej niż obecna wiceprezydentka USA.
Czytaj też: Dobra zła passa. Porażka demokratów zaczęła się od fatalnej debaty Bidena
(MAC, PAR, 12.11.2024)