Tomasz Sakiewicz wierzy, że da drugie życie serwisowi Albicla. "Ale jeszcze nie teraz"
Ostatnie wpisy na Albicla.com pochodzą sprzed dwóch lat (screen: Albicla.com)
Chociaż od dwóch lat nic się nie dzieje w serwisie społecznościowym Albicla, jego pomysłodawca i twórca Tomasz Sakiewicz nie zamierza go zamykać.
Albicla powstała jako alternatywa dla wielkich serwisów społecznościowych po tym, jak Twitter i Facebook zablokowały profile ustępującego prezydenta USA Donalda Trumpa – po szturmie jego zwolenników 6 stycznia 2021 roku na waszyngtoński Kapitol.
Tomasz Sakiewicz: "Czas na Albiclę nadejdzie"
Według zapowiedzi Tomasza Sakiewicza jego serwis miał ratować wolność słowa na świecie przed cenzurą. Projekt wspierał rząd premiera Mateusza Morawieckiego – wicepremier Piotr Gliński jako jeden z pierwszych założył tam konto, a do wydawcy serwisu płynęły pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości, który podlegał ministrowi Zbigniewowi Ziobrze.
Czytaj też: Nie tak łatwo zrezygnować z serwisu Sakiewicza. Rozstanie z Albiclą to skomplikowany proces
Jednak od dwóch lat w serwisie Albicla nie ma nowych wpisów, choć teoretycznie jest tam zarejestrowanych 81 tys. użytkowników. Mimo tego Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej", "Gazety Polskiej Codziennie" i Telewizji Republika, nie zamyka projektu.
– Chcemy przekształcić Albiclę w forum dyskusyjne dla naszych portali – mówi Sakiewicz „Presserwisowi”. – Na razie jednak musimy zająć się uruchomieniem drugiego kanału TV Republika i zmianą siedziby. Czas na prace nad Albiclą nadejdzie, ale jeszcze nie teraz – dodaje.
Właścicielem serwisu jest Słowo Niezależne, wydawca Niezalezna.pl i miesięcznika „Niezależna Gazeta Polska – Nowe Państwo”.
Czytaj też: Drugi kanał Telewizji Republika buduje zasięg. Docelowo ma emitować reklamy
(PAR, 14.08.2024)