Temat: reklama

Dział: RAPORTY

Dodano: Lipiec 16, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

IPG Mediabrands poprawia prognozy dla rynku reklamowego w krajach naszego regionu

Wzrost wydatków na media retail i wydatki w segmencie wideo to jedne z najważniejszych zjawisk na rynku CEE (fot. materiały prasowe)

Wartość rynku reklamowego w regionie CEE (Europa Środkowo-Wschodnia) wyniesie 14,7 mld USD, co oznacza wzrost o 14 proc. – prognozują w najnowszej edycji raportu Global Ad Forecasts analitycy należącej do IPG Mediabrands agencji Magna. W Polsce wartość rynku ma wzrosnąć o 8 proc.

Według agencji Magna najwyższą dynamiką wzrostu w regionie CEE zanotują w br.: Ukraina (wzrost o 30,5 proc.), gdzie rynek reklamowy odradza się po ogromnych spadkach w 2022 roku, Węgry (wzrost o 15,6 proc.) i Łotwa (wzrost o 13,9 proc.). Tylko dwa rynki mają rosnąć poniżej średniej: będąca największym rynkiem regionu Polska (wzrost o 8 proc.) i należąca do najmniejszych reklamowych rynków CEE Słowenia (wzrost o 5,5 proc.).

Polski rynek mediowy mniej sterowany wielkimi wydarzeniami

Poprzednio agencja należąca do IPG Mediabrands zakładała, że wzrost wartości rynku w Polsce wyniesie 7,2 proc. Na zmianę prognozy wpłynęły dobre wyniki pierwszego kwartału br., w którym wydatki na reklamę wzrosły rok do roku o 13,5 proc., pozytywna prognoza wzrostu PKB (+3,1 proc.), spadek inflacji i wyraźne polepszenie nastrojów konsumenckich.

Czytaj też: Asics i Signify chcą chronić sponsorowanych sportowców przed hejtem

W Polsce segment reklamy digital ma wzrosnąć w tym roku o 11,2 proc. Wzrosty przychodów z reklamy odnotują też wszystkie media tradycyjne, z wyjątkiem prasy. Inwestycje w reklamę telewizyjną będą wyższe o 2,4 proc., radiową – 3 proc., reklamę zewnętrzną – 12,4 proc. i kinową – 15 proc. Dalsze spadki zanotują natomiast dzienniki (spadek o 9,3 proc.) i magazyny (spadek o 7,4 proc.).

Anna Bratkowska, trading & investment director w IPG Mediabrands, zwraca uwagę, że polski rynek mediowy wydaje się w mniejszym stopniu niż globalny sterowany wielkimi wydarzeniami sportowymi i politycznymi. – Nasza prognoza wzrostu rynku reklamowego wynosi 8 proc., z czego wpływ Euro 2024 i olimpiady nie przekracza 1 proc. – zauważa analityczka.

Dynamiczny wzrost retail mediów

Bratkowska dodaje, że zarówno w Polsce, jak i na świecie digitalizacja mediów tradycyjnych to dla ich właścicieli jedyna szansa na to, by nie wypaść z pędzącego pociągu transformacji cyfrowej. Jako przykład podaje zmiany zachodzące w firmach OOH, które prawie cały swój wzrost zawdzięczają nośnikom DOOH oraz dostosowaniu się do modelu programatycznego.

Czytaj też: Piotr Siwek zajmie się marketingiem w globalnych strukturach Mitsubishi

– Nasze aktualne prognozy pokazują, że w 2024 roku już co trzeci złoty wydawany na reklamę OOH będzie pochodzić z segmentu digitalowego – wskazuje Anna Bratowska.

Analityczka podkreśla, że w Polsce widać dynamiczny wzrost retail mediów. – Zdecydowanym liderem jest Allegro, które odpowiada według naszych szacunków za niemal 40 proc. wydatków reklamowych w tym segmencie, wartym w Polsce ok. 2,2 mld zł. Przychody Allegro z reklamy rosną niemal dwa razy szybciej niż średnie tempo wzrostu reklamy digital – zauważa.

Czytaj też: Monika Brodka w spocie Muzeum Powstania Warszawskiego. Projekt artystyczny "WAWA"

(KAP, 16.07.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.