Temat: książki

Dział: PRASA

Dodano: Lipiec 09, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Będzie zerowa stawka VAT na książki. Prezeska PIK po spotkaniu w Ministerstwie Finansów

Polska Izba Książki od lat walczy o obniżenie stawki VAT do zera. Z ministrem Domańskim rozmawiała m.in. prezeska PIK Magdalena Hajduk-Dębowska (fot. archiwum prywatne)

Minister finansów Andrzej Domański podtrzymuje obietnicę wprowadzenia zerowej stawki VAT na książki – tak wynika z jego rozmów z przedstawicielami Polskiej Izby Książki. Prace nad reformą miałyby rozpocząć się w przyszłym roku.

Z ministrem Domańskim rozmawiały nowa prezeska PIK Magdalena Hajduk-Dębowska oraz wiceprezeska Dorota Twarowska.

Postulat, o który Polska Izba Książki walczy od lat

Minister zadeklarował, że po konsultacjach w obrębie koalicji oraz po uzyskaniu pozytywnej rekomendacji, na początku 2025 roku resort przystąpi do prac nad obniżeniem stawki VAT do zera.

Czytaj też: Lewica poprze media w walce o kształt nowelizacji Prawa autorskiego. Było spotkanie

To postulat, o który Polska Izba Książki walczy od lat. Jak mówiła nam Magdalena Hajduk-Dębowska, do tej pory, jeszcze przed objęciem przez nią prezesury, minister finansów dwukrotnie odmówił Izbie spotkania w tej sprawie.

PIK oraz Izba Wydawców Prasy o reformę walczyły także za rządów PiS. Jesienią 2022 roku po długich negocjacjach rząd odmówił wprowadzenia zerowej stawki VAT na prasę i książki. W uzasadnieniu do decyzji napisano, że ze względu na wojnę w Ukrainie i wysoką inflację "najwyższy priorytet mają działania ukierunkowane na zapewnienie możliwości realizacji podstawowych potrzeb obywateli i przedsiębiorców".

Temat powrócił, gdy przed wyborami politycy Koalicji Obywatelskiej, w tym właśnie ówczesny kandydat do Sejmu Andrzej Domański, obiecywali obniżenie stawki VAT na książki. Deklaracji dotyczących rynku prasy nie było.

Prezeska PIK: "Deklaracja ministra bardzo ważna"

– Bardzo cieszy otwartość Ministerstwa na rozmowę z naszą branżą – podsumowuje nowa prezeska PIK.

Czytaj też: Związkowcy w Bauerze powiesili banery protestacyjne przed siedzibą wydawnictwa

– Jesteśmy w trudnym momencie, borykamy się z wieloma wyzwaniami. W tym kontekście deklaracja ministra finansów jest bardzo ważna. Na horyzoncie majaczy, na razie mgliście i bardzo daleko, reforma rynku zapowiadana przez MKiDN. Jednak aby do niej dotrwać, aby nie doszło do zapaści branży, niezbędne są szybkie środki zaradcze. Wprowadzenie VAT 0 proc. na książki jest jednym z takich środków. Będziemy zabiegać o kolejne – zapowiada Hajduk-Dębowska.

Dodaje, że podczas spotkania rozmawiano również o trudnej sytuacji branży książki, rządzących nią mechanizmach ekonomicznych oraz kulturotwórczej roli księgarń.

Temat pojawił się również podczas kwietniowego spotkania przedstawicieli branży w Ministerstwie Kultury. Zgłoszono wówczas m.in. postulat jednolitej ceny książki od dnia premiery przez rok od jej wydania oraz ustalenie górnej granicy marży narzucanej przez pośredników.

O walce o zniesienie stawki VAT także na prasę mówi nam prezes IWP Marek Frąckowiak: – Rozmawiamy i będziemy rozmawiać na ten temat, nie tylko z Ministerstwem Finansów.

Czytaj też: „Dobrze jest wrócić́". Rozmowa z Joanną Dunikowską-Paź z "19.30" w Jedynce TVP

(MZD, 09.07.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.