Temat: na weekend

Dział: PRASA

Dodano: Październik 23, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Toksykologia stosowana. Jak skutecznie rozpoznać mobbing. Prawnicy radzą

Przepisy dotyczące mobbingu zostały wprowadzone do polskiego Kodeksu pracy i zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2004 roku. Regulacja ta była i jest bardzo lakoniczna (fot. Pixabay.com)

Wymagający szef nie jest mobberem, ale mobbingiem mogą być powszechne w redakcjach zachowania, których jeszcze kilkanaście lat temu nikt w ten sposób nie kwalifikował.

Dyskusja o sposobach zarządzania redakcją, traktowania pracowników, toksyczności środowiska, kompetencjach szefów, oczekiwaniach zwłaszcza młodych dziennikarzy – nabiera tempa.

Refleksje na ten temat grzęzną w osobistych przekonaniach o swoich racjach, interpretacjach i nadinterpretacjach prawa, subiektywnych ocenach i doświadczeniach. Poprosiliśmy więc prawników o profesjonalne spojrzenie na zachowania, które w redakcjach nie są rzadkością, a które na fali powszechnej debaty, jaka odbywa się w środowisku dziennikarskim, analizowane są także pod kątem łamania prawa.

Nie wzięliśmy pod uwagę przypadków ewidentnych – te bowiem najczęściej nie pozostawiają pola do interpretacji. Opisane sytuacje to jedynie model, schemat działania ludzi lub organizacji. Zawsze trzeba pamiętać, że sąd bierze pod uwagę wiele czynników i – jakkolwiek banalnie to brzmi – każdy przypadek jest inny.

***

To tylko fragment tekstu Doroty Niećko. Pochodzi on z najnowszego numeru „Press”. Przeczytaj go w całości w magazynie.

„Press” do nabycia w dobrych salonach prasowych lub online (wydanie drukowane lub e-wydanie) na e-sklep.press.pl.

Czytaj też: Nowy "Press": Lachowski o swojej pierwszej wojnie, a także Gugała, Burzyńska, Klarenbach i ekipa Zełenskiego

Press

Dorota Niećko

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.