Temat: technologie

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Lipiec 22, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Rząd chce walczyć z telekomunikacyjnymi oszustami. Przez telefon wykradają, co chcą

Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad nowym prawem. Projekt ma szansę po wakacjach trafić na Komitet Stały Rady Ministrów (screen: Ministerstwo Cyfryzacji)

Zakończyły się publiczne konsultacje projektu ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej. Nowe prawo ma ograniczyć wykradanie danych osobowych przez telefony.

Projekt ustawy pojawił się w czerwcu, po serii ataków z wykorzystaniem usług telekomunikacyjnych. "Przestępcy, stosując specjalne bramki internetowe VoIP podszywali się pod numer zaufanych instytucji czy osoby publiczne i dzwonili z rzekomo prawdziwego numeru. W ten sposób próbowali nakłonić odbiorców do niekorzystnego działania czy w niektórych przypadkach nawet próbowali ich zastraszyć" – czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy.

Czytaj też: TikTok podsuwa użytkownikom fake newsy szybciej niż inne media społecznościowe

Według ustaleń ministerstwa przestępcy działający w przestrzeni telekomunikacyjnej wykorzystują nieprzygotowanie operatorów na takie ataki. Operatorzy nie są w stanie weryfikować połączeń czy przychodzących wiadomości SMS.

Oba te zjawiska prowadzą zwykle do przejmowania danych osobowych użytkowników. "Oszuści, podszywając się pod instytucje, próbują nakłonić nieświadome niczego ofiary do ujawnienia danych osobowych, informacji o karcie kredytowej czy zainfekować urządzenie poprzez kliknięcie w link wiadomości" – informuje ministerstwo w uzasadnieniu projektu ustawy.

– Projekt ma szansę po wakacjach trafić na Komitet Stały Rady Ministrów – mówił w czasie konferencji prasowej „Presserwisowi” Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji i pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa rządu. – Mam nadzieję, że jesienią trafi do rządu.

Czytaj też: Minęło pół roku, a Rymanowski nie wysłał pozwu przeciwko Lisowi. Ale nie rezygnuje

(PAR, 22.07.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.