Wydanie: SPOłECZNA ODPOWIEDZIALNOść BIZNESU
LPP - Bezpieczniej i godniej
LPP chce, by wszystkie fabryki jej dostawców były bezpieczne i przestrzegały dobrych praktyk w zakresie warunków zatrudnienia.
Poprawa warunków pracy w fabrykach na całym świecie, którym LPP zleca produkcję swoich ubrań i akcesoriów, to cel projektu More Safe – nasz produkt. Firma, do której należą marki Reserved, House, Cropp, Mohito i Sinsay, realizuje go od 2013 roku.
Osiągnięciu tego celu służy m.in. wdrażanie procedur zobowiązujących dostawców LPP do przestrzegania ściśle określonych zasad i dobrych praktyk w zakresie warunków zatrudnienia – polityki wynagrodzeń, zakazu zatrudniania dzieci, dobrowolności pracy, wolności stowarzyszania się, równego traktowania wszystkich pracowników itp. – oraz wyznaczanie standardów bezpieczeństwa i higieny pracy. Firma zobowiązała też swoich dostawców do dbałości o środowisko naturalne.
Projekt zakłada, że współpraca LPP z jakimkolwiek dostawcą w zakresie produkcji ubrań jest możliwa pod warunkiem, że ten zapoznał się z jej Kodeksem Postępowania, podpisał go i czynnie respektuje jego zasady. Aby mieć pewność, że tak rzeczywiście jest, firma regularnie przeprowadza u swoich partnerów kontrole. Tylko w ub.r. wykonała 1118 własnych audytów, a przez czas trwania projektu – 6,5 tys., z czego 1,5 tys. w samym Bangladeszu.
Kilka lat temu LPP rozpoczęła współpracę z partnerami zewnętrznymi w ramach porozumienia Accord on Fire and Building Safety in Bangladesh (do tej pory jest jedyną polską firmą odzieżową – sygnatariuszem porozumienia Accord) oraz SGS, liderem w dziedzinie kontroli, weryfikacji, testowania i certyfikacji. Dzięki uzyskanej synergii działań oraz ujednoliceniu podejścia możliwe było wprowadzenie u dostawców realnych zmian.
Jeszcze pięć lat temu zakłady produkcyjne w Bangladeszu działały bez uwzględnienia jakichkolwiek wytycznych czy zasad respektowania praw człowieka i higieny pracy. Dzisiaj poprawiły się warunki pracy 2,5 mln osób. Jak wynika z raportu „Binding Power: The Sourcing Squeeze, Workers’ Rights, and Building Safety in Bangladesh Since Rana Plaza, Global Workers Righ”, wspólne działania organizacji międzynarodowych i zleceniodawców takich jak LPP doprowadziły do podniesienia w tym kraju minimalnego wynagrodzenia. Zaś w Kambodży wprowadzono obowiązek posiadanialicencji uprawniającej do prowadzenia działalności eksportowej.
Ponadto w wyniku działań podejmowanych przez LPP wymieniono lub zmodernizowano instalacje elektryczne w 91 proc. fabryk dostawców, a w 78 proc. z nich zainstalowano dodatkowe zabezpieczenia przeciwpożarowe. W 66 proc. zakładów wzmocniono konstrukcje budynków, pozostałe zaś przeniesiono do bezpiecznych obiektów.
Efektem pięciu lat realizacji projektu są również szkolenia z zakresu bezpieczeństwa. Przeprowadzono je w 64 ze 142 zakładów produkujących na zlecenie gdańskiej spółki. Łącznie weźmie w nich udział 72 tys. pracowników.
Do 2017 roku na realizację projektu firma LPP wydała 16 mln zł. W tym roku planuje przeznaczyć na nią kolejne 5 mln.
EFEKTY
6,5 TYS. AUDYTORÓW przeprowadzono w zakładach dostawców, z czego 1,5 tys. w Bangladeszu
91 PROC. ZAKŁADÓW dostawców LPP przeszło modernizację instalacji elektrycznych
21 TYS. PRACOWNIKÓW produkujących dla LPP wzięło udział w szkoleniach z zakresu bezpieczeństwa pracy
WYZWANIE
100 PROC. bezpiecznych fabryk produkujących dla LPP
KONTAKT
Anna Miazga
koordynatorka ds. CSR
tel. 58 76 96 900
[email protected]
Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter