Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Maj 14, 2025

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wniosek o postawienie Świrskiego przed Trybunałem Stanu dopiero po drugiej turze

Obrońcy przewodniczącego KRRiT przysyłali kolejne wnioski, które komisja zdecydowała się rozpatrzeć (fot. Albert Zawada/PAP)

Wniosek o postawienie przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu nie zostanie sformułowany przed drugą turą wyborów prezydenckich – dowiedział się "Presserwis".

Wbrew planom sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej nie zakończyła prac nad przygotowaniem wniosku na przełomie kwietnia i maja. Obrońcy przewodniczącego KRRiT przysyłali kolejne dokumenty, które komisja zdecydowała się rozpatrzeć. Z ustaleń "Presserwisu" wynika jednak, że nie zrobi tego przed przypadającą 1 czerwca drugą turą.

Posiedzenie zaplanowane na 8 maja odwołane

– Obrońcy Macieja Świrskiego grają na zwłokę – mówi posłanka Koalicji Obywatelskiej, prosząca o zachowania anonimowości. – Niektórym posłom z Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej zarzucili, że w sposób stronniczy wypowiadali się na temat Macieja Świrskiego. Według nich ma to być niezgodne z prawem, bo komisja działa w oparciu o kodeks postępowania karnego, a jej prace nie są jawne – dodaje.

Czytaj też: Debata w TVP za długa i mało konkretna. Ze Stanowskiego zadowolone media wspierające PiS

Nasza rozmówczyni podkreśla, że obrońcom Macieja Świrskiego chodziło o wypowiedzi posłów sprzed kilku miesięcy, które nie dotyczyły pracy komisji odpowiedzialności konstytucyjnej.

– Nie doszło do złamania procedur, ale komisja postanowiła wszystko dogłębnie sprawdzić – mówi posłanka. – Dlatego posiedzenie zaplanowane na 8 maja zostało odwołane. Nowego terminu jeszcze nie ma. Najprawdopodobniej będzie wyznaczone na czerwiec, już po drugiej turze wyborów prezydenckich – dodaje.

Wstępny wniosek o postawienie Świrskiego przed Trybunałem Stanu złożyła w maju ubiegłego roku grupa 185 posłów. Zarzuty dotyczyły blokowania pieniędzy z abonamentu dla publicznego radia i telewizji oraz koncesji dla nadawców prywatnych oraz niewywiązywanie się z obowiązku wykonywania badań oglądalności stacji telewizyjnych.

Koalicja rządowa dysponuje liczbą głosów

Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej od grudnia zeszłego roku przesłuchała w charakterze świadków m.in. likwidatorów mediów publicznych oraz 91 osób zgłoszonych przez obrońców Macieja Świrskiego.

Czytaj też: Debata prezydencka zorganizowana w siedzibie TVP miała 6,38 mln widzów na ośmiu antenach

Po zakończeniu postępowania komisja przedstawi Sejmowi sprawozdanie. Najpewniej będzie wnioskować o pociągnięcie Macieja Świrskiego do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu. Kolejnym krokiem ma być uchwała Sejmu o pociągnięciu do odpowiedzialności szefa KRRiT przed TS. Koalicja rządowa dysponuje liczbą głosów pozwalających na jej przeforsowanie.

Przyjęcie uchwały o postawieniu Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu będzie oznaczało zawieszenie go w czynnościach w KRRiT.

Czytaj też: Republika współorganizuje konferencję CPAC Polska. Bilety od 299 do 1999 zł

(JF, 14.05.2025)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.