World Press Photo 2025 wygrało zdjęcie przedstawiające uchodźcę z Gazy

Zdjęcie roku wykonała Samar Abu Elouf (fot. Samar Abu Elouf dla The New York Times)
Tytuł Zdjęcia Roku w konkursie World Press Photo 2025 zdobyła palestyńska fotografka Samar Abu Elouf za wstrząsające zdjęcie chłopca, który stracił obie ręce podczas ataku Izraela na Strefę Gazy w marcu 2024 roku.
Zdjęcie wykonano w Doha, stolicy Kataru, gdzie chłopiec - Mahmoud Ajjour - wraz z rodziną znalazł schronienie po ewakuacji z Gazy. Tam otrzymał pomoc medyczną, a dziś uczy się grać w gry na telefonie, pisać i otwierać drzwi za pomocą nóg.
Samar Abu Elouf - autorka zdjęcia, zrealizowanego dla "The New York Timesa", mieszka na uchodźstwie w tym samym bloku co Mahmoud. Fotografka w swojej karierze realizowała także zlecenia dla Reutersa, NZZ i Middle East Eye.
"To ciche zdjęcie, które krzyczy. Opowiada historię jednego chłopca, ale jednocześnie pokazuje wojnę, która będzie miała wpływ na pokolenia. Patrząc na archiwum zdjęć z poprzednich edycji na przestrzeni ostatnich 70 lat - jest niestety wiele takich kadrów" – mówi cytowana w komunikacie dyrektorka wykonawcza fundacji World Press Photo Joumana El Zein Khoury.

Samar Abu Elouf dla "The New York Times"
Zdjęcie wykonano w Doha, stolicy Kataru, gdzie chłopiec - Mahmoud Ajjour - wraz z rodziną znalazł schronienie po ewakuacji z Gazy
W kategorii Zdjęcie Roku wyłoniono także finalistów, którzy zajęli ex aequo drugie miejsce. John Moore – fotograf z agencji Getty Images, został wyróżniony za zdjęcie pt. Night Crossing – widać na nim chińskich imigrantów po przekroczeniu granicy USA-Meksyk. Z kolei urodzonego w Meksyku fotografa Musuka Nolte doceniono za zdjęcie ukazujące problem susz w Amazonii. Zdjęcie zrobiono w brazylijskiej wiosce Manacapuru.

(fot. John Moore, Getty Images)
John Moore – fotograf z agencji Getty Images, został wyróżniony za zdjęcie pt. Night Crossing – widać na nim chińskich imigrantów po przekroczeniu granicy USA-Meksyk

(fot. Musuk Nolte, Panos Pictures, Bertha Foundation)
Urodzonego w Meksyku fotografa Musuka Nolte doceniono za zdjęcie ukazujące problem susz w Amazonii
W tegorocznej edycji – organizowanej w 70. rocznicę konkursu – tytuł finalistów otrzymało także dwóch fotografów z Holandii. To Prins de Vos, autor cyklu zdjęć Miki - osoby, która przeszła długą drogę, by dokonać w Holandii korekty płci. W konkursie wyróżniono także Marijn Fiddler, autorkę zdjęcia przedstawiającego ugandyjskiego kulturystę Tamale Safalu. Mężczyzna nie zrezygnował ze sportu po tym, jak stracił nogę w wypadku na motorze.
Wcześniej pod koniec marca, w konkursie wyłoniono 42 regionalnych zwycięzców za prace wykonane na poszczególnych kontynentach. W tegorocznej edycji do organizatorów konkursu trafiło 59 320 zgłoszeń nadesłanych przez 3 778 fotografów ze 141 krajów.
(MZD, 17.04.2025)
