Świrski zawiadamia o możliwości popełnienia przestępstwa przez Pawła Majchera, naczelnego Polskiego Radia
Maciej Świrski w działaniach Pawła Majchera i grupy posłów z Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej dopatrzył się znamion przestępstw (fot. Piotr Nowak/PAP)
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski wysłał do prokuratury dwa zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez likwidatora i redaktora naczelnego Polskiego Radia Pawła Majchera oraz 10 posłów sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej (ODK).
"Wysłałem do prokuratury dwa wnioski o podejrzeniu popełnienia przestępstwa: w sprawie Pawła Majchera »likwidatora« Polskiego Radia za ujawnianie informacji postępowania przed ODK oraz w sprawie członków Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej planujących i przeprowadzających zamach na organ konstytucyjny, gdzie wspólnie i w porozumieniu dążą do usunięcia organu konstytucyjnego, jakim jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji" – napisał Maciej Świrski w serwisie X.
Majcher: "Polskie Radio wciąż oczekuje na abonament"
Wpis zilustrował zdjęciami pierwszych stron zawiadomień wysłanych do prokuratury. Pawłowi Majchrowi zarzucił "rozpowszechnianie publicznie wiadomości z prowadzonego przez Komisję Odpowiedzialności Konstytucyjnej Sejmu RP postępowania dotyczącego wstępnego wniosku o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Macieja Świrskiego" bez zezwolenia przewodniczącego sejmowej komisji.
Czytaj też: Koniec sporu ZAiKS z Radiem 357 o opłaty licencyjne. Podpisano porozumienie
Natomiast grupie posłów zasiadających w sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej z klubów koalicji rządowej przewodniczący KRRiT zarzucił, że w "okresie od grudnia 2023 roku do chwili obecnej czynili przygotowania do podjęcia działalności zmierzającej bezpośrednio do usunięcia przemocą konstytucyjnych organów Rzeczpospolitej, tj. Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji".
Wysłałem do prokuratury dwa wnioski o podejrzeniu popełnienia przestępstwa: w sprawie Pawła Majchera "likwidatora" Polskiego Radia za ujawnianie informacji postępowania przed KOK oraz w sprawie członków Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej planujacych i przeprowadzajacych… pic.twitter.com/o3Du7KwN0s
— Maciej Świrski (@Maciej_Swirski) January 16, 2025
– Tego rodzaju działaniami przewodniczący Świrski nie zdoła przykryć faktu, że Polskie Radio wciąż oczekuje na wpływ zaległej kwoty 117 943 000 zł z tytułu abonamentu, należnej od zarządzanej przez niego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji – komentuje Paweł Majcher.
Postawienie Świrskiego przed Trybunałem Stanu
Wstępny wniosek o postawienie Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu złożyła w maju 2024 roku grupa 185 posłów. Wnioskodawcy zarzucają szefowi KRRiT m.in. blokowanie ok. 300 mln zł z abonamentu dla publicznych radia i telewizji, blokowania koncesji dla nadawców prywatnych oraz niewykonywanie badań statystycznych dotyczących oglądalności stacji telewizyjnych w Polsce.
Czytaj też: Diecezjalne Radio Victoria i Radio Warszawa korzystają z serwisów Republiki
Zgodnie z ustawą o Trybunale Stanu uchwała Sejmu o pociągnięciu do odpowiedzialności powoduje zawieszenie w czynnościach osoby, której dotyczy. Taką uchwałę podejmuje się bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Rządząca koalicja dysponuje wystarczającą liczbą posłów w Sejmie do przegłosowania takiej uchwały i w efekcie zawieszenia Macieja Świrskiego w wypełnianiu funkcji przewodniczącego i członka KRRiT.
Czytaj też: Trójka w budowie. Po latach rozczarowania stacją powrót do radia bywa trudny
(JF, 20.01.2025)