Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Marzec 06, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Prokuratura umorzyła śledztwo dotyczące nieprawidłowości w Krajowym Instytucie Mediów

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w Krajowym Instytucie Mediów prokuratura wszczęła dopiero po zażaleniu Najwyższej Izby Kontroli na bezczynność prokuratora (screen: Kim.gov.pl)

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie nieprawidłowości w Krajowym Instytucie Mediów dotyczące udzielenia przez KIM zamówienia publicznego spółce Alternatywa Polska – ustalił "Presserwis".

– Przedmiotowe postępowanie zostało zakończone w lutym br. wydaniem decyzji o jego umorzeniu, wobec stwierdzenia braku znamion czynu zabronionego – informuje Szymon Banna, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Zażalenie NIK na bezczynność prokuratora

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w Krajowym Instytucie Mediów prokuratura wszczęła w lipcu 2023 roku. Stało się to dopiero po zażaleniu Najwyższej Izby Kontroli na bezczynność prokuratora. Postępowanie toczyło się w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Mokotów.

Czytaj też: SDP o Domu Dziennikarza: "Dostępny dla wszystkich". Niestety jest jakiś dopisek

Zawiadomienie NIK do prokuratury miało związek z prowadzoną w KIM kontrolą. Na początku lutego 2023 Najwyższa Izba Kontroli poinformowała, że negatywnie oceniła działalność Krajowego Instytutu Mediów, zwracając uwagę m.in. na nieprawidłowości w zatrudnianiu pracowników. Wtedy NIK podała, że złożyła do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa dotyczącego udzielenia przez KIM zamówienia publicznego spółce Alternatywa Polska, prowadzącej m.in. pomiar słuchalności radia.

Krajowy Instytut Mediów w 2022 roku tłumaczył, że firma Alternatywa Polska została wybrana w uproszczonym trybie, bo jak najszybszego zaprezentowania wyników słuchalności żądały Polskie Radio i regionalne rozgłośnie publiczne, które jako MOC Radio zwróciły się w tej sprawie do KRRiT. Publiczne radio zrezygnowało bowiem wtedy z zakupu badania Radio Track.

Urząd Zamówień Publicznych uznał, że procedura udzielenia zamówienia firmie Alternatywa Polska odbyła się z naruszeniem przepisów prawa. Do nieprawidłowości miało dojść, gdy dyrektorem KIM był Mirosław Kalinowski.

KIM nie przedłużył umowy z firmą Alternatywa Polska

UZP wskazał, że zamówienie z wolnej ręki to tryb szczególny, a jego zastosowanie jest możliwe "w razie wystąpienia okoliczności powodujących konieczność natychmiastowego udzielenia zamówienia". "Przedstawione przez zamawiającego uzasadnienie zastosowania trybu zamawiającego z wolnej ręki nie potwierdza, aby w sprawie zachodziły łącznie wszystkie przesłanki" – napisał Urząd w informacji o wyniku kontroli doraźnej, przekazanej KIM.

Czytaj też: UODO wszczyna postępowanie ws. ujawnienia danych syna posłanki przez Radio Szczecin

Przypomnijmy, że ostatecznie Krajowy Instytut Mediów nie przedłużył z firmą Alternatywa Polska umowy, wygasła ona 28 maja 2023 roku. Obecnie KIM badanie słuchalności radia prowadzi samodzielnie, a wywiady telefoniczne wykonują dla niego firmy wybrane w przetargu.

Krajowy Instytut Mediów został powołany pod koniec 2020 roku przez ówczesnego przewodniczącego KRRiT Witolda Kołodziejskiego jako instytucja gospodarki budżetowej, m.in. w celu realizacji badania dotyczącego konsumpcji mediów w Polsce.

Obecnie dyrektorką KIM jest Ewa Szejner, doradczyni przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego.

Czytaj też: Renata Grochal odchodzi z tygodnika "Newsweek". Komentarze po jej dołączeniu do Trójki

(MNIE, KOZ, 06.03.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.