Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Luty 07, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Od wczoraj jest nowy skład rady nadzorczej Orlenu i nowy prezes. Oznacza to zmiany na rynku prasy

Zmiany w radzie nadzorczej Orlenu przełożą się szybko na zmiany w Polska Press

Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy Orlenu powołało radę nadzorczą tej spółki. Jej przewodniczącym został prawnik, cywilista i wykładowca uniwersytecki prof. Wojciech Popiołek. Nowym pełniącym obowiązki prezesa koncernu został natomiast Witold Literacki. Orlen jest właścicielem spółki kolporterskiej Ruch oraz Polska Press Grupy, która zdominowała rynek codziennej prasy regionalnej.

Orlenowskie NWZA, w którym 49,9 proc. głosów ma Skarb Państwa, 5,4 proc. – OFE Nationale Nederlanden, a 44,7 proc. stanowi akcjonariat rozproszony, wymieniło cały skład rady nadzorczej. Jej przewodniczącym został prof. Wojciech Popiołek – prawnik związany z Uniwersytetem Śląskim.

Należy oczekiwać zmian w Ruchu i Polska Press

Prof. Wojciech Popiołek jest synem historyka Kazimierza Popiołka, pierwszego rektora Uniwersytetu Śląskiego i autora "Historii Śląska". Specjalizuje się w prawie cywilnym i prawie prywatnym międzynarodowym. Doktoryzował się z zakresu umów wydawniczych w prawie prywatnym międzynarodowym. W środowisku uniwersyteckim jest znany z bezkompromisowego podejścia do interpretacji prawa. Do rady nadzorczej Orlenu dołączył kilka dni temu jako członek powoływany przez ministra aktywów państwowych. Mówił wtedy, że jego największym atutem jest doświadczenie – nie tylko uniwersyteckie, ale również praktyczne, jako prowadzącego kancelarię prawną.

Czytaj też: Trzej naczelni dzienników Polska Press pożegnali się z wydawnictwem

Witold Literacki natomiast też związany jest z Uniwersytetem Śląskim – z Wydziałem Nauk Społecznych. Ma studia MBA, jest ekspertem w dziedzinie finansów i podatków, pracował w wielu dużych spółkach, także już w Orlenie (w latach 2008-2020). Karierę rozpoczynał w urzędzie skarbowym w Zabrzu.

W dalszej kolejności należy oczekiwać zmian w spółkach zależnych Orlenu, w tym m.in. w Ruchu i Polska Press. W tej ostatniej na stanowiskach wciąż pozostają prezes Stanisław Bortkiewicz oraz członkowie Dorota Kania (redaktorka naczelna PPG), Miłosz Szulc i Łukasz Greszta. Kania i Szulc wchodzą też w skład dwuosobowego zarządu powołanej w 2022 roku spółki PL24, która zarządza portalem horyzontalnym i.pl. Tu również należy spodziewać się rychłej zmiany.

Wydawnictwo Polska Press funkcjonuje w formule spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Orlen ma w niej 100 proc. udziałów. W Ruchu natomiast Orlen ma 65 proc. akcji, a pozostałymi akcjonariuszami są PZU i PZU Życie oraz Alior Bank. W zarządzie zasiadają Joanna Bryx-Ogrodnik (prezeska), Bartosz Bielak oraz Rafał Bałazy. Obie firmy przynoszą straty: za 2022 rok Polska Press – 23 mln, a Ruch – 86 mln zł.

Czytaj też: Koniec ery Obajtka i Buraka w mediach regionalnych. Zaczęło się od deklaracji o uczciwości

(PAR, 07.02.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.