Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Styczeń 29, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Kurier Szczeciński" domaga się sprostowania od "Wyborczej". "Błędy rzeczowe"

Redakcja "Kuriera Szczecińskiego" z krótką przerwą działa w dawnym tzw. szczecińskim domu prasy od 1945 roku (fot. Kurier Szczeciński)

"Kurier Szczeciński", jeden z trzech nienależących do Polska Press dzienników regionalnych w Polsce, domaga się sprostowania od szczecińskiej Wyborczej.pl za artykuł, w którym napisano, że redakcja sprzedaje kamienicę, gdzie ma siedzibę.

– To nie jest prawda – mówi "Presserwisowi" prezes i redaktor naczelny wydawnictwa Roman Ciepliński. Zaznacza, że chodzi o sprzedaż tylko części budynku, którego jest współwłaścicielem. – Nasza część jest dziś za duża dla redakcji. Przy obecnych kosztach (podatki, energia, ogrzewanie…) utrzymanie tak dużej powierzchni przerasta możliwości spółki, której podstawową działalnością jest wydawanie gazety. Dlatego udziałowcy spółki upoważnili zarząd do sprzedaży. Ale tylko tej części.

Sprostowanie jest już gotowe

Budynek przy szczecińskim placu Hołdu Pruskiego to kamienica z początku XX wieku, przebudowana w latach 30., a od 1941 roku pełniąca funkcję "domu prasy" (Haus der Gaupress). Siedzibę miał tam niemiecki dziennik "Pomerische Zeitung". Po wojnie swoje miejsce znalazła redakcja "Kuriera Szczecińskiego" – najstarszej obecnie polskiej gazety regionalnej na zachodnim Pomorzu.

Czytaj też: Pierwszy raz od ośmiu lat WOŚP najważniejszym newsem wieczornych wiadomości TVP

Ciepliński wytyka Wyborczej.pl więcej błędów rzeczowych. Jego sprzeciw budzą informacje na temat kondycji "Kuriera", którą przedstawiono jako słabą. – To nie jest prawdą. Spółka "Kurier Szczeciński" miała zysk za 2022 rok – podkreśla i dodaje, że wydawnictwo nie ma żadnych zaległości w płatnościach. Wyborcza.pl przyczepiła się również do pomocy, jaką "Kurier" otrzymał w czasie pandemii, choć podobne wsparcie dostała również Agora i inni wydawcy. Sprostowanie jest już gotowe i niebawem trafi do redakcji szczecińskiej Wyborczej.pl.

"Kurier Szczeciński" jest obecnie jedynym niezależnym od koncernów wydawniczych dziennikiem regionalnym na Pomorzu Zachodnim. Wychodzi od poniedziałku do piątku i sprzedaje średnio 2843 egzemplarze na wydanie (wg PBC).

Agora SA, wydawca "Gazety Wyborczej", z powodu słabej kondycji oddziałów lokalnych od lat pozbywa się swoich nieruchomości, rezygnuje z wynajmu dotychczasowych lokali i zamienia je na mniejsze.

Czytaj też: Wyniki oglądalności "Politycznej kawy" Tomasza Sakiewicza w TV Republika

(PAR, 29.01.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.