Polska obok Chorwacji i Malty wytypowana do SLAPP Country of the Year
Oprócz Polski w kategorii SLAPP Country of the Year nominowano także Chorwację i Maltę (screen: the-case.eu)
Polska znalazła się w gronie trzech krajów wytypowanych przez koalicję europejskich organizacji CASE do niechlubnego tytułu SLAPP Country of the Year. Z kolei w kategorii komercyjny SLAPP roku wskazana została sprawa pozwania aktywistki klimatycznej przez państwową spółkę Gaz System.
Celem koalicji CASE jest walka z zagrożeniami, jakie dla dostępu do informacji publicznej i wolności słowa niosą pozwy typu SLAPP, czyli strategiczne procesy wytaczane rzez rządy i wielkie korporacje dziennikarzom i aktywistom w celu ich uciszenia. W ramach swojej działalności CASE po raz trzeci organizuje międzynarodowy antykonkurs dotyczący SLAPP.
"PiS stopniowo włączał SLAPP-y do arsenału"
W tegorocznej edycji Polska, obok Chorwacji i Malty, za sprawą działań poprzedniej władzy została nominowana w kategorii przewidzianej dla krajów, w których problem ze strategicznymi powództwami jest największy. W uzasadnienie nominacji zaznaczono, że "drugi największy dziennik w Polsce »Gazeta Wyborcza« musi stawić czoła około setce pozwów" i że rząd PiS "stopniowo włączał SLAPP-y do swojego arsenału taktyk wymierzonych w osłabienie uczestników debaty publicznej".
Czytaj też: Suski i Dworczyk wciąż będą oceniać jakość TVP i Polskiego Radia. Na czele rad do 2025 r.
Natomiast w kategorii The Corporate Bully of The Year znalazła się sprawa spółki Gaz-Systemu, której zarząd złożył pozew przeciwko Nawojce Ciborskiej, aktywistce z antygazowego Kolektywu „Bombelki”. W sierpniu 2022 roku Ciborska wraz z grupą innych aktywistów wyświetlała na budynku Centrum Kopernika w Warszawie hasła przeciwko budowie terminalu LNG w Gdańsku, którego inwestorem jest spółka Gaz-System. Relację Ciborskiej z tego wydarzenia zamieścił potem portal „Zielone Wiadomości”. Aktywistka napisała w nim, że "Gaz-System to banda zbrodniarzy, którzy dla swoich zysków pchają nas prosto do katastrofy". Spółka w pozwie przeciwko autorce, jak i wydawcy zażądała 20 tys. zł zadośćuczynienia (na rzecz Caritasu).
Działania polskiej firmy w kategorii The Corporate Bully of The Year konkurują m.in. z pozwem bułgarskiej firmy ubezpieczeniowej Lev Ins o 500 tys. euro od serwisu fact-checkingowego Mediapool.
Konkurs CASE organizowany jest także w kategoriach SLAPP Politician of the Year, Farcical threat of the Year oraz International Bully of the Year. Rozstrzygać w nim będzie grupa europosłów: Sylvie Guillaume (SD – Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim), Vladimír Bilčík (EPP – Europejska Partia Ludowa – Chrześcijańscy Demokraci), Manon Aubry (Grupa Lewicy), Viola Von Cramon (Grupa Zielonych), Ramona Strugariu (Renew). Na swojego kandydata mogą też głosować internauci na stronie internetowej CASE.
Czytaj też: Twaróg: Co prawicowi autorzy sprzedawali w regionach za „ceny rynkowe w stołecznej branży”
(MZD, 27.01.2024)