Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 12, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Prorządowe media słabo poradziły sobie z odrzuceniem wotum zaufania

Prorządowy portal i.pl usiłował ograć głosowanie nad wotum zaufania burzą w mediach społecznościowych (screen: i.pl)

"Koniec rządu Morawieckiego. Fala komentarzy w sieci" – tak brzmiała czołówka należącego do Orlenu portalu i.pl i portali gazetowych grupy Polska Press. Z odrzuceniem wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego media związane ze stroną dotąd rządzącą nie radziły sobie najlepiej.

TVP Info tuż po wyborze Donalda Tuska na premiera wybrał opcję neutralną. Na pasku pojawił się napis "Sejm wybrał D. Tuska na premiera".

Sejmowe wydarzenia zamiecione pod dywan

Portal i.pl "falę komentarzy" oparł na opiniach osób związanych z PiS. W fali znaleźli się była minister Jadwiga Emilewicz ("Panie Premierze, dziękuję za to, że z dwóch dróg wybierał Pan zazwyczaj tę mniej uczęszczaną"), czy Cezary Krysztopa, grafik związany z mediami władzy ("Historia nigdy się nie kończy. PiS musi przejść swoją Dolinę Jozafata i prawica razem z nim"). Portal zacytował również oficjalny profil Platformy Obywatelskiej ("Ośmioletnie rządy PiS właśnie się skończyły!").

Czytaj też: Wysłannicy z kraju i ze świata relacjonowali pokaz z Sejmu w Kinotece

Jak zwrócił uwagę portal i.pl, Donald Tusk niczego nie komentował. Na swoim profilu twitterowym zamieścił zdjęcie Pałacu Kultury oświetlonego na biało-czerwono.

Portal Wsieci.pl sejmowe wydarzenia po prostu zamiótł pod dywan, na czołówkę wystawiając informację "Rodzina 800+. Program rusza od stycznia". Dopiero na czwartym miejscu zamieścił felieton "5 powodów, dla których Tusk będzie złym premierem".

Do sejmowej debaty nie odniosła się również bezpośrednio "Gazeta Polska". Błysnęła jednak "odtajnieniem" zeznań Tuska na temat rosyjskiej FSB. Chodziło o umowę w sprawie wzajemnej pomocy "o przeciwdziałaniu działalności wywiadowczo-wywrotowej służb specjalnych krajów trzecich, skierowanej przeciwko Federacji Rosyjskiej". Umowa była jawna, a Donald Tusk wielokrotnie do niej się odnosił.

Radio Szczecin nie zauważyło debaty sejmowej

Sejmowej debaty nie komentowała również związana z Tomaszem Sakiewiczem, wydawcą "Gazety Polskiej," telewizja Republika. Ta z całego sejmowego dnia skupiła się na scenie dyskusji Donalda Tuska z Barbarą Nowacką. Na ich wymianę zdań zwróciły uwagę również inne prawicowe media.

Czytaj też: TVP 3 od stycznia ze skromniejszą ramówką. Zniknie część programów

Jest jeszcze Niezależna.pl. Ten portal postawił na komentarz Jacka Sasina ("Ta większość ukształtowała się na sali sejmowej kilkanaście dni czy kilka tygodni temu, więc zaskoczenia szczególnego nie było"). Zacytował też wpis prezydenta Andrzeja Dudy: "Osiągnęliśmy bardzo dużo realizując to co obiecaliśmy Polakom. Dziękuję!".

Na uwagę zasługują sejmowe produkcje regionalnych rozgłośni Polskiego Radia. Radio Szczecin debaty sejmowej nie zauważyło w ogóle. W serwisie radia Kielce pojawiła się skrótowa informacja na podstawie Polskiej Agencji Prasowej. Podobnie papowską depeszą obyło się Radio Kraków. Natomiast Radio Gdańsk postawiło na relację live, aktualizowaną na bieżąco.

Czytaj też: Oni tak szybko odchodzą. Dziennikarski styl życia zbiera żniwo

(PAR, 12.12.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.