Dział: PRASA

Dodano: Listopad 16, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Minister Wąsik czuwa". Zmiana w Sejmie, w którą dziennikarze wciąż nie dowierzają

Minister kultury Piotr Gliński w nowym Sejmie starł się z dziennikarzami (screen: Twitter.com/@RadomirWit)

Przez lata traktowali nas jak wrogów, teraz zaczęli z nami rozmawiać, niektórzy nawet ludzkim głosem - mówią dziennikarze mainstreamowych mediów, którzy podczas posiedzeń nowego Sejmu zauważyli zmianę w traktowaniu ich przez tracących władzę polityków Prawa i Sprawiedliwości. Michał Samul, redaktor naczelny TVN 24 jest jednak sceptyczny: - Nadal wielu z nich, w tym prezes Kaczyński, nie rozumie roli mediów w demokratycznym państwie prawa.

Przed pierwszym posiedzeniem Sejmu X kadencji pracujący w parlamencie dziennikarze zobaczyli scenę, której nie widzieli od wielu lat. Otoczony przez korespondentów sejmowych prezes PiS Jarosław Kaczyński odpowiadał na ich pytania. Zagadnięty, czy czuje się odpowiedzialny za przegraną PiS w tegorocznych wyborach parlamentarnych, odparł: - Szef partii zawsze jest odpowiedzialny.

- Sam byłem zaskoczony, że mogłem prezesowi zadać pytanie - mówi Jacek Czarnecki, reporter Radia Zet. - Od 2016 roku Jarosław Kaczyński był niedostępny. Odgradzał się od nas współpracownikami, którzy swoimi ciałami bronili dostępu do niego. Teraz coś się zmieniło. Nawet minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zaczął rozmawiać, a jeszcze niedawno był całkowicie niedostępny dla dziennikarzy - dodaje Czarnecki.

Czytaj też: Nie taka czysta 300polityka.pl. Do serwisu płyną duże pieniądze ze spółek Skarbu Państwa 

Reporterzy sejmowi zwracają uwagę, że kontakt z politykami jest teraz łatwiejszy, bo zdjęte zostały ograniczenia w poruszaniu się dziennikarzy w budynku Sejmu. - Politycy PiS chowali się przed nami w miejscach, do których nie mieliśmy wstępu. Teraz wiedzą, że i tam możemy się pojawić i zadawać im pytania - zwraca uwagę Jacek Czarnecki. - Do niedawna politycy obozu rządzącego w ogóle nie chcieli rozmawiać. Prośby o rozmowę odrzucali powiedzonkiem "Minister Wąsik czuwa" (Maciej Wąsik, wiceminister MSWiA - przyp. red.), co miało znaczyć, że są kontrolowani, z kim rozmawiają - dodaje Czarnecki.

Niektórzy politycy PiS próbują jednak nadal manifestować niechęć do nielubianych mediów i reprezentujących ich dziennikarzy. - Na tym polega wasza praca, żeby milionom ludzi opowiadać rzeczy nieprawdziwe - mówił na korytarzu sejmowym do dziennikarzy m.in. TVN 24, "Gazety Wyborczej" i Radia Zet minister kultury Piotr Gliński.

Czytaj też: Dzięki transmisjom z nowego parlamentu TVN 24 ma rekord udziału w widowni

Na słowa ministra zareagował Radomir Wit z TVN 24: - Koniec tego obrażania dziennikarzy. Zadaliśmy panu konkretne pytanie, nie będzie obrażania dziennikarzy.

- Co znaczy obrażanie? Co znaczy obrażanie? Pan nie jest dziennikarzem, pan pracuje w instytucji, która się zajmuje manipulacją i kłamstwem - odparł Gliński.

- Pan jest ministrem kultury i obraża pan miliony ludzi, w imieniu których zadaję panu pytania - zaznaczył dziennikarz.

Radomir Wit podkreśla, że nie zauważa gruntownej zmiany w zachowaniu polityków PiS wobec dziennikarzy mainstreamowych mediów. - Nadal podejście do dziennikarzy jest pełne arogancji, odpowiedzi są często obraźliwe. Jedyna nowa reakcja po stronie polityków PiS, jaką zaobserwowałem, to zdziwienie i niemożność przyzwyczajenia się, że do przeszłości odeszły sztucznie wydzielane strefy, do których nie mieliśmy dostępu - stwierdza w rozmowie z "Presserwisem".

Natomiast Wojciech Czuchnowski, dziennikarz "Gazety Wyborczej", uważa, że nawet w spięciu z Piotrem Glińskim widać pewną zmianę w traktowaniu dziennikarzy. - Gliński próbował obrażać dziennikarzy albo z nimi nie rozmawiał. Do niedawna trudno było w ogóle o kontakt z nim i jego niektórymi kolegami oraz koleżankami partyjnymi - zaznacza Czuchnowski. - Politycy w opozycji zawsze są bardziej skłonni do rozmowy z dziennikarzami. Wiedzą, że muszą się przebijać do mediów ze swoimi przekazami, więc starają się z nimi dobrze żyć. I zapewne tak będzie w przypadku polityków PiS, gdy oddadzą władzę. Ja po wyborach jeszcze nie miałem potrzeby kontaktowania się z ludźmi z PiS, ale koleżanki i koledzy z redakcji mówią, że zaczynają już odbierać od nich telefony i nawet rozmawiają ludzkim głosem - stwierdza Wojciech Czuchnowski.

Bardziej sceptyczny co do przyszłości kontaktów polityków PiS z mediami, które oni uważają za sobie wrogie, jest Michał Samul, szef pionu informacji TVN i redaktor naczelny TVN 24. - Nadal wielu z nich, w tym prezes Kaczyński, nie rozumie roli mediów w demokratycznym państwie prawa. Zmieniło się tylko to, że straż marszałkowska i współpracownicy prezesa Kaczyńskiego nie bronią do niego dostępu i w Sejmie można bezpośrednio zadać mu pytanie. Dzięki zmianie marszałka dziennikarzom przywrócono większą możliwość poruszania się, zniknęły kotary i bariery. To jednak tylko symbole, a nie żadna zmiana po stronie dotychczas rządzących - puentuje Michał Samul.

(MAK, 16.11.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.