Temat: radio

Dział: RADIO

Dodano: Październik 27, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Po miesiącu od startu Radio Best pracuje na uznanie słuchaczy. Śląskie szlagiery to jednak nisza

Studio Radia Best znajduje się dziś w zagłębiowskim Będzinie (fot: Radio Best)

Radio Best, które w internecie uruchomili byli pracownicy gliwickiego radia Fest FM, od miesiąca buduje zasięgi i wspierającą finansowo społeczność. Już teraz ma słuchaczy przez całą dobę, a jego aplikację od startu pobrało 1200 użytkowników.

Radio Best jest rozgłośnią niszową, gra głównie tzw. śląskie szlagiery – czyli skoczną muzykę popularną opartą na śląskich motywach folklorystycznych. Część audycji prowadzona jest również w języku śląskim. – To dość precyzyjnie określa nasz target – mówi Marcin Janota z Radia Best. – Znakomita większość to starsi odbiorcy, którzy co prawda radzą sobie z poruszaniem się w internecie, ale ciągle się go uczą.

Rośnie liczba wspierających

Obecnie radio nadaje 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Przez większość tygodnia programy ramówkowe – przede wszystkim autorskie, emitowane między 7 a 20. Jedynie w czwartki ramówka kończy się o 22, a w piątki o północy.

Czytaj też: Radio Kielce najwięcej czasu poświęca władzy. Jest pierwsze w tego typu rankingu

– W nocy gramy z komputera, ale nigdy nie zdarza się, byśmy mieli wtedy zerową liczbę słuchaczy – mówi Janota. Dodaje że w najlepszych momentach słuchalność wynosi od 200 do 250 podłączonych do transmisji urządzeń, co jak na radio obecne w sieci od miesiąca jest dobrym wynikiem.

Rośnie też liczba osób wspierających Best. W serwisie Patronite radiowy start-up uzbierał do tej pory ponad 4 tys. zł od 44 patronów. W serwisie Zrzutka.pl jest ich więcej – 84 (kwota nie została ujawniona). Jak mówi Janota, przelewy przychodzą na konto radia również poza serwisami crowdfundingowymi. Zdarzały się nawet propozycje wpłaty gotówki. – Oczywiście odmawiamy i prosimy o wpłatę przelewem, musimy mieć przejrzyste finanse – zastrzega.

Cele Radia Best

– Zdajemy sobie sprawę, że Radio Best nie jest fenomenem na miarę Radia 357 czy Radia Nowy Świat, które mogą się utrzymywać z crowdfundingu, zwłaszcza że wystartowaliśmy dopiero miesiąc temu – mówi Marcin Janota. – Jednak biorąc pod uwagę przyrost liczby słuchaczy i wspierających, wierzymy, że w ciągu roku osiągniemy pierwsze cele.

Czytaj też: Ostatnia "Polska biesiada" w TVP 2. To w tym programie podrygiwali kandydaci PiS

Pierwszym celem jest zdobycie 1000-1200 słuchaczy w ciągu dnia. Kolejny, to pozyskiwanie takich funduszy, które pozwolą na wypłaty wynagrodzeń. Na razie autorzy programów pracują społecznie. Kolejny cel to wprowadzenie serwisów informacyjnych. – To niezbędny element radia – mówi Janota. – Mam nadzieję, że niebawem będziemy mogli sobie pozwolić na ich wprowadzenie.

Radio Best jest dostępne przez player na swojej stronie internetowej oraz poprzez popularne aplikacje radiowe na Androida i iOS. Radio ma też własną aplikację, którą od uruchomienia zainstalowano 1200 razy. Z danych sklepu Google Play wynika, że aplikację po pobraniu i zainstalowaniu odinstalowało tylko 30 użytkowników.

Czytaj też: Kierowany do seniorów kanał Antena HD wprowadza dokumenty na temat seksu

(PAR, 27.10.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.