Japonia żąda od Google zaprzestania praktyk monopolistycznych

JFTC uznała, że działania Google naruszają japońskie prawo antymonopolowe (fot. Pexels.com)
Komisja ds. Uczciwego Handlu (JFTC) w Japonii nakazała amerykańskiemu koncernowi Google zaprzestania preferencyjnego traktowania swoich usług w urządzeniach z systemem Android.
Według tygodnika "Nikkei Asia" to w Japonii pierwszy przypadek takiego potraktowania wielkiej amerykańskiej firmy technologicznej. Na razie na Google nie nałożono kar finansowych, ale przez pięć lat niezależny podmiot ma monitorować działania koncernu i przedstawiać raporty JFTC.
Czytaj też: Google zmienia zasady: bez reklam w aplikacjach mediów. Uderzenie w wydawców
Według ustaleń tego organu co najmniej od lipca 2020 roku amerykański koncern stosował wobec sześciu dużych japońskich partnerów wymagania, by wyszukiwarka Google, przeglądarka Chrome i inne aplikacje firmy były instalowane fabrycznie i umieszczane w widocznym miejscu na ekranach ich produktów. W zamian za to producenci uzyskiwali licencję na korzystanie ze sklepu z aplikacjami Google Play.
JFTC uznała, że działania Google naruszają japońskie prawo antymonopolowe, ograniczając konkurencję i utrudniając wejście na rynek nowym graczom. Komisja nakazała koncernowi, by zaprzestał wymuszania instalacji własnych usług i zezwolił na instalację konkurencyjnych aplikacji.
Czytaj też: Porozumienie polskich wydawców z Google coraz mniej realne. Koncern podważa badania
(MAC, 16.04.2025)
