Temat: technologie

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Lipiec 28, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Spotify dochodzi już do 551 mln odbiorców, ale przychody zwalniają

Spotify zyskało aż 36 mln aktywnych użytkowników miesięcznie. W dodatku liczba subskrybentów netto wzrosła o 10 mln (fot. Pixabay.com)

Spotify podał wyniki finansowe za drugi kwartał, znacznie przewyższające oczekiwania zarówno dotyczące liczby aktywnych użytkowników, jak i subskrybentów. Jednak przychody były poniżej szacunków, a firma odnotowała również większą niż oczekiwano stratę.

Po opracowaniu w zeszłym roku planów zdobycia 1 mld użytkowników do 2030 roku i osiągnięcia 100 mld dol. przychodów rocznie, Spotify szybko się rozwija, ale jego kosztowna ekspansja w dziedzinie podcastów i audiobooków generuje stratę.

"W końcu nadejdzie wzrost dochodów"

Liczba aktywnych użytkowników wzrosła do 551 mln miesięcznie, przewyższając prognozy Spotify i analityków na poziomie 526,8 mln. Liczba subskrybentów premium, którzy odpowiadają za większość przychodów firmy, wzrosła natomiast o 17 proc., do 220 mln, przekraczając wyczekiwane 216,6 mln.

Czytaj też: Nowe logo Twittera budzi "wstręt" – wskazują badania. Niebieski ptak dużo lepszy

"To już szósty kwartał z rzędu, kiedy wzrost liczby użytkowników idzie niesamowicie dobrze" – oświadczył dyrektor generalny serwisu streamującego muzykę Daniel Ek.

Mimo to kwartalne przychody wyniosły 3,18 mld euro (3,51 mld dol.), poniżej szacunków analityków na poziomie 3,21 mld euro. Strata netto wyniosła 302 mln euro.

"Jeśli mamy wzrost liczby użytkowników, to w końcu nadejdzie wzrost dochodów – to lekcja, której nauczyliśmy się w Spotify i widzieliśmy to wielokrotnie" – powiedział Ek.

Serwis 23 lipca podjął decyzję o podniesieniu ceny swoich planów premium w kilku krajach, ale oczekuje, że te podwyżki będą miały minimalny wpływ na przychody w kolejnym kwartale. Dyrektor finansowy Paul Vogel powiedział, że podwyżka zacznie obowiązywać od września.

Czytaj też: Facebook ma ponad 3 mld użytkowników. Meta zwiększa przychody o 11 proc.

(MAC, 28.07.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.