Fundacja dziennikarzy "Do Rzeczy" finansowana przez Fundusz Sprawiedliwości
Strona Sovereignty.pl działa od października 2021 roku. Liczba odwiedzin jest bliska zeru (screen: Sovereignty.pl)
1,867 mln zł dofinansowania z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości otrzymał portal Sovereignty.pl. Jego autorzy to m.in. Paweł Lisicki, Rafał Ziemkiewicz, Piotr Semka czy Piotr Zychowicz, a na treść składają się ich teksty po angielsku zniechęcające do Unii Europejskiej oraz krytyczne wobec Niemiec. Część to tłumaczenia tekstów "Do Rzeczy".
Sovereignty.pl, stronę prowadzoną w języku angielskim, należącą do Fundacji Instytut Suwerenności i Dziedzictwa w Europie, tworzą przede wszystkim publicyści "Do Rzeczy" - Paweł Lisicki, Rafał Ziemkiewicz, Piotr Semka, autorzy "Historii Do Rzeczy" Piotr Zychowicz i Krzysztof Masłoń, czy Paweł Chmielewski z "Polonia Christiana". Część autorów należy jednocześnie do zarządu fundacji. Publikowane na portalu treści dotyczą m.in. "ideologii" gender, obrony Jana Pawła II, wypłaty niemieckich reparacji wojennych i niemieckiego zagrożenia dla Polski. Są wyraźnie antyeuropejskie i antyunijne.
Portal Sovereignty.pl działa na Worpressie, w oparciu o darmowy schemat graficzny. Według internetowej porównywarki Similar Web strona ma poniżej 5 tys. odwiedzających miesięcznie, a w marcu 2023 roku liczba odsłon spadła niemal do zera. Mimo anglojęzycznych treści 100 proc. wizytujących ją w kwietniu pochodziło z Polski, a dziewięć na 10 wizyt kończyło się błyskawicznym wyjściem ze strony.
Czytaj też: Polsat pracuje nad bikini reality, w którym pary będą sprawdzać trwałość swoich związków
Według twórców celem projektu jest "przedstawienie pozytywnego obrazu Polski na arenie międzynarodowej i szerzenie polskiej myśli konserwatywnej". Sama Fundacja, do której należy strona, została powołana w sierpniu 2021 roku, a w skład jej zarządu wchodzą Paweł Lisicki (prezes), Piotr Gabryel, Piotr Semka, Piotr Gociek, Rafał Ziemkiewicz i Piotr Zychowicz.
Piotr Semka nie chciał rozmawiać z "Presserwisem". Nie udało nam się też skontaktować z innymi członkami zarządu Fundacji.
Dotację z Funduszu Sprawiedliwości fundacja dostała 22 lipca 2022 roku. Kwota 1,867 mln zł została jej przyznana na lata 2022-2025. Pierwsza o sprawie napisała blogerka Kataryna na Twitterze.
Bogusław Chrabota, redaktor naczelny "Rzeczypospolitej", podkreśla, że takie działanie jest wpisane w logikę obecnego systemu medialnego w Polsce. - Państwo nie wspiera prasy drukowanej, nie dopłaca do dystrybucji, nie wspomaga kolportażu, więc kto może to szuka innych metod zarobku, takich właśnie jak fundacje czy instytuty. Inwestuje się w dziwne projekty typu "Albicla", na co idą pieniądze publiczne, a potem nikt nikogo z tego nie rozlicza. Moim zdaniem to rodzaj opłaty za funkcje usługowe, za wspieranie władzy przez prawicową prasę. Z drugiej strony jest prasa niezależna, która takiej pomocy od państwa nie otrzymuje, bo nie jest przyjazna i pomocna rządowi - mówi w rozmowie z "Presserwisem" Bogusław Chrabota.
Paweł Lisicki, Piotr Gabryel i Piotr Zychowicz zasiadali także w zarządzie innej fundacji - Strażnik Pamięci, która również otrzymała granty od ministra sprawiedliwości i z Ministerstwa Edukacji Narodowej na wydania zeszytów poświęconych "walce z polonofobią", "przeciwdziałaniu przestępstwom dotyczącym naruszenia wolności sumienia popełnianym pod wpływem ideologii LGBT", czy "przeciwdziałaniu przestępstwom znieważenia Narodu lub Rzeczpospolitej Polskiej", czyli podobnemu projektowi, jakim dziś zajmuje się Fundacja Instytut Suwerenności, a także wielkim postaciom polskiej nauki.
(PAR, 08.05.2023)