Temat: technologie

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Styczeń 20, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Amazon zwolni 18 tys. osób, Microsoft planuje zmniejszyć zatrudnienie o 10 tys. osób

Szef Microsoftu Satya Nadella oświadczył, że choć zwalniają, to będą też przyjmować. I rozwijać sztuczną inteligencję (fot. Wikimedia Commons/Brian Smale and Microsoft)

Amazon rozpoczął zwolnienia w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Kostaryce. To początek planu zapowiadanych przez szefa koncernu Andy'ego Jassy'ego redukcji ponad 18 tys. miejsc pracy. Microsoft zapowiada zwolnienie 10 tys. pracowników.

Firmy redukują siłę roboczą, aby zrekompensować sobie straty z czasów najgłębszej pandemii koronawirusa, i obniżają koszty, by przygotować się na stale pogarszającą się koniunkturę światową. Andy Jassy na początku roku stwierdził, że cięcia – obejmujące ok. 6 proc. spośród 300 tys. zatrudnionych na etatach – wpłyną głównie na działy handlu elektronicznego.

Czytaj też: Rosja nakłada karę na Apple – choć koncern w Rosji nie prowadzi działalności

Microsoft zlikwiduje ok. 10 tys. miejsc pracy, zaoszczędzając blisko 1,2 mld dol. Decyzja zostaje podjęta w momencie, gdy producent oprogramowania zamierza zwiększyć wydatki na sztuczną inteligencję, w której branża widzi szansę na rozwój. 

Dyrektor generalny Microsoftu Satya Nadella oświadczył, że zwolnienia, mające dotknąć ok. 5 proc. pracowników, zakończą się pod koniec marca. Stwierdził jednak, że równolegle Microsoft będzie nadal zatrudniał w "obszarach strategicznych”.

O kolejnych planowanych zwolnieniach poinformował także Twitter. W tym przypadku chodzi jednak tylko o 50 osób.

Czytaj też: Donald Trump prosi Meta Platforms o przywrócenie konta na Facebooku

(MAC, 20.01.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.