Dział: PRASA

Dodano: Listopad 16, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Dziś ruszają zwolnienia grupowe w RAS Polska

Według ustaleń ze związkami każda zwalniana osoba będzie miała cztery dni na podjęcie decyzji, czy chce wziąć wypowiedzenie, czy też zgadza się na porozumienie stron (fot. Wojciech Olkuśnik/East News)

Dziś pierwsi pracownicy Ringier Axel Springer Polska dostaną wypowiedzenia. Zgodnie z decyzją koncernu pracę straci ok. 120 osób.

Zwolnienia mają objąć w sumie 8 proc. zatrudnionych na etacie. Na oszczędnościach ucierpią redakcje Vod.pl, Literia.pl i "Auto Świat". Dwie pierwsze z końcem grudnia znikną z rynku. W związku z rosnącymi cenami papieru i energii w grudniu ukaże się ostatnie papierowe wydanie tygodnika "Auto Świat" - pozostanie tylko jego wersja internetowa. Duże zmiany szykują się również w "Przeglądzie Sportowym", który od stycznia przyszłego roku ma się ukazywać dwa razy w tygodniu – w poniedziałki i piątki.

Na początku listopada zarząd RAS Polska podpisał porozumienie ze związkami zawodowymi, na mocy którego pracownicy zwalniani za porozumieniem stron otrzymają odprawy w wysokości trzy-, pięcio-, siedmio- lub ośmiomiesięcznego wynagrodzenia w zależności od stażu pracy, odpowiednio: do dwóch lat, od dwóch do ośmiu lat, od ośmiu do 12 lat i powyżej 12 lat. Zostaną też objęci pomocą psychologiczną, doradczą i prawną. Ponadto firma przekaże 200 tys. zł na fundusz dla zwalnianych osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej - będzie nim zarządzać komisja socjalna.

Czytaj też: Polskie media długo milczały o eksplozji na Lubelszczyźnie. Gierszewski napisał pierwszy

W ramach negocjacji ustalono kryteria, na podstawie których zarząd miał dokonać selekcji osób objętych zwolnieniami, o czym informowaliśmy na początku listopada.

Marcin Terlik, dziennikarz Onetu i członek Komisji Zakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza działającej przy RAS Polska, ma nadzieję, że zwolnienia grupowe będą przebiegały na warunkach zawartych w porozumieniu. - Według ustaleń każda osoba będzie miała cztery dni na podjęcie decyzji, czy chce wziąć wypowiedzenie, czy też zgadza się na porozumienie stron – mówi Marcin Terlik. - Jako związek zawodowy jesteśmy do dyspozycji pracowników, którzy mieliby jakieś pytania czy problemy w związku z zaistniałą sytuacją – dodaje. I zaznacza, że w ramach negocjacji związkowcom udało się wywalczyć pięciogodzinny pakiet doradztwa  dotyczący poszukiwania nowej pracy lub przekwalifikowania się. Dodatkowo zwalniani pracownicy, którzy do tej pory korzystali z opłacanej przez firmę psychoterapii, będą mogli ją kontynuować do końca czerwca 2023 roku.

- To był dla nas wyjątkowo ważny punkt w negocjacjach. Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której zwalniane osoby pozostałyby bez wsparcia - zaznacza Terlik.

Jak udało się nieoficjalnie ustalić „Presserwisowi”, zwolnień mogą uniknąć niektórzy pracownicy tygodnika „Auto Świat" – prawdopodobnie część z nich zostanie oddelegowana do serwisu internetowego tego tytułu.

Czytaj też: Barbara Kurdej-Szatan dołączy do prowadzących program "Poranny rogal" w Zoom TV

Wydawnictwo nie chce potwierdzić tej informacji. - Wszystkie decyzje personalne związane z procesem zwolnień będą omawiane bezpośrednio z pracownikami, których dotyczą, i nie będą na tym etapie komentowane przez spółkę – mówi nam w przeddzień zwolnień rzeczniczka RAS Polska Agnieszka Skrzypek-Makowska.

(MZD, 16.11.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.