Znamy 20 finałowych słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2022. "Essa", "rel" i "onuca"
Nie znaleziono miejsca dla słów nieregulaminowych, nawet jeśli zdobyły one duzo głosów – jak np. "Gilberta", promowanego zwłaszcza na TikToku (screen: YouTube/ PWN Wydawnictwo Naukowe)
Zakończył się pierwszy etap plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Wyłoniono 20 finałowych słów, a wśród nich znalazły się między innymi "rel", "betoniarz", "essa" i "onuca".
Po zakończeniu pierwszego etapu plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2022 wyłoniono finałową dwudziestkę, z której poznamy ostatecznego zwycięzcę. "Jury wraz z przedstawicielami PWN, organizatora konkursu, zakwalifikowało te słowa, które spełniały jednocześnie dwa warunki – miały najwyższą frekwencję wśród zgłoszeń oraz były zgodne z zasadami regulaminu" – czytamy na stronie sjp.pwn.pl.
W finałowej dwudziestce m.in. "Gigachad", "Łymyn" i "Odklejka"
Jak informują organizatorzy, sposób funkcjonowania wyłonionych słów we współczesnym języku i komunikacji został skonsultowany z zespołem doradczym nastolatków z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży.
Czytaj też: Slay, Kerfuś, essa i rel do wyboru jako młodzieżowe słowo roku 2022
Finałowa dwudziestka w kolejnośći alfabetycznej:
- baza (wyraz aprobaty, pozytywnych emocji)
- betoniarz (absurdalne powiedzenia z dwóch krótkich filmów opublikowanych na YouTubie; odnosi się najprawdopodobniej do profesji, kojarzyć się też może z osobą otyłą)
- cringe (wstyd, przypał, sytuacja mocno niestosowna do okoliczności, zawstydzająca, coś krępującego)
- essa (coś łatwego, co przychodzi łatwo dlatego, że jesteśmy wyluzowani)
- gigachad (osoba idealna, wzbudzająca podziw)
- kto pytał? (pytanie wyrażające brak zainteresowania treścią danego komunikatu)
- łymyn (spolszczone żartobliwe określenie kobiet zachowujących się nieracjonalnie)
- naura (skrót od na razie; zwrot używany na pożegnanie – przekształcone słowo ‘nara’, w wymowie słowa naśladowany jest angielski akcent)
- NPC (zwykła, niewyróżniająca się osoba; od ang. "non-playable character", określenia z fabularnych gier wideo, w których oznacza postać sterowaną przez komputer, a nie innego gracza; zachowująca się często w domyśle w sposób sztuczny)
- odklejka (stan oderwania od rzeczywistości)
- onuca (sprzymierzeniec Rosji w wojnie z Ukrainą)
- pokemon (osoba wyróżniająca się zbyt ekstrawaganckim, niecodziennym, kolorowym wyglądem)
- rel (z ang. relatable; czuję to samo, mam tak samo, zgadzam się z tobą)
- robi wrażenie (dosłowny lub ironiczny sposób wyrażenia zdumienia lub podziwu; nawiązanie do filmu na YouTubie)
- siedemnaście (żartobliwa, przekorna riposta na pytanie o wiek)
- sigma (mężczyzna silny, niezależny, intrygujący, pewny siebie, podziwiany, ale nieafiszujący się ze swoimi sukcesami)
- slay (z ang. slay – niszczyć, gromić; coś, co wymiata, robi wrażenie, wzbudza podziw albo ktoś, kto imponuje, poraża, np. atrakcyjnym wyglądem)
- sus (z ang. suspect lub suspicious, ‘podejrzany’; skrót często używany przez graczy Among Us)
- twoja stara/twój stary (funkcjonuje jako dezaprobująca odpowiedź na pytanie: Kto?/Kto pytał? lub na dowolną inną wypowiedź)
- UwU (emotikon oznaczający coś słodkiego, uroczego; ekspresja ciepłych emocji)
Czytaj też: Barbara Kurdej-Szatan dołączy do prowadzących program "Poranny rogal" w Zoom TV
Nie znaleziono miejsca dla słów nieregulaminowych, nawet jeśli zdobyły one duzo głosów – jak np. "Gilberta", promowanego zwłaszcza na TikToku, który jednak jako imię własne było słowem bez określonego znaczenia oraz funkcji w języku.
"Gilbert" niezakwalifikowany mimo akcji na TikToku
Propozycja ta była na tyle popularna, że jury plebiscytu postanowiło się także do niej krótko odnieść: "Doceniamy znaczenie akcji »Gilbert« na TikToku, ale to słowo nie było przez młodzież używane na co dzień w podanym przez promotora znaczeniu ‘geniusz’. Jest tylko rakietą, która ma pierwsza dolecieć do celu, czyli wygrać. Dostrzegamy zaangażowanie inicjatora akcji, także charytatywne, i aktywność wszystkich, którzy za jego namową głosowali na Gilberta. Jest to budujące, że młodzież może zjednoczyć się nie tylko przeciw czemuś, ale także w ramach pozytywnego przedsięwzięcia" – napisano.
Czytaj też: Świąteczne ciężarówki Coca-Coli znowu ruszą w Polskę. Ogłoszono tegoroczną trasę
I dalej: "Jednak droga do zwycięstwa w plebiscycie nie może zależeć od zorganizowanych akcji. Musi to być słowo czy wyrażenie, nie imię, rzeczywiście używane, zgłaszane niezależnie i spontanicznie przez uczestników".
Za nieregulaminowe są uznawane również słowa jednoznacznie obraźliwe i nazwy własne: imiona, pseudonimy, nazwy miast i krajów.
W poprzednich latach wygrywały "sztos", "dzban" i "śpiulkolot"
Na początku plebiscytu przesłano prawie 125 tysięcy zgłoszeń, wśród których znalazło się 8221 różnych słów i wyrażeń. Finałowa dwudziestka została wyłoniona po analizie jury. Spośród niej głosami internautów wyłonione zostanie zwycięskie słowo.
Czytaj też: Spółka produkująca talk-show Krzysztofa Ibisza w 2021 roku miała 119,42 tys. zł straty
Przewidziano także dodatkową kategorię: Nagrodę Jury, która pozwoli wskazać najciekawsze zdaniem jury słowo wraz z definicją. Kapituła ma zwrócić uwagę m.in. na istotność tematu oraz kreatywność języka w opisywaniu rzeczywistości.
Tegoroczny konkurs to już siódma edycja plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku. W poprzednich latach wygrywały takie słowa, jak: sztos (coś super), dzban (ktoś głupi) i śpiulkolot (określenie na miejsce do spania lub czynność udania się na odpoczynek).
W skład jury plebiscytu wchodzą prof. dr hab. Marek Łaziński, prof. dr hab. Ewa Kołodziejek, dr hab. prof. ucz. Anna Wileczek oraz Bartek Chaciński, dziennikarz "Polityki".
Czytaj też: Autorka jednej z ekspertyz, w wyniku których ukarano TVN 24, kolejną doradczynią w KRRiT
(HAD, 15.11.2022)