PWN wycofuje "kys" z plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku. Zbyt kontrowersyjne
Na kontrowersje związane ze słowem "kys" zwracali uwagę sami internauci (fot. Pwn.pl)
Wydawnictwo PWN zdecydowało się na wycofanie z organizowanego przez siebie plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku jednego ze zgłoszonych słów. To "kys", skrót wyrażenia "kill yourself" (ang. zabij się). Organizatorzy uznali je za zbyt kontrowersyjne.
W młodzieżowym slangu "kys" nie jest namową do samobójstwa. Pełni rolę wykrzyknika w dyskusjach, oznaczającego "daj spokój!", "odejdź!" czy "zamknij się". "Kys" ma również inne znaczenie. Jak informuje PWN, może być skrótem angielskiego "keep yourself safe", czyli "uważaj na siebie".
Czytaj też: Sprawdź, czy jesteś boomerem. Czy wiesz, co to "delulu" i "drillowiec"? Młodzieżowe Słowo Roku 2023
Na niejednoznaczną definicję słowa oraz na potencjalną szkodliwość jego pierwszej interpretacji zwrócili uwagę w dyskusjach sami internauci. "Każde z nadesłanych zgłoszeń było analizowane przez jury i zespół doradczy nastolatków z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach" – poinformowało PWN w komunikacie.
Na przyjętej przez PWN liście finałowej Młodzieżowego Słowa Roku 2023 pozostają: "bambik", "baza", "bratku/bruh", "cringe". "delulu", "drillowiec", "FR/for real", "git", "imo", "LOL", "NPC", "odklejka", "oporowo", "rel", "rizz", "side-eye", "sigma", "slay", "zgerypała".
Czytaj też: Essa Młodzieżowym Słowem Roku 2022
(PAR, 20.11.2023)