"Rel" Młodzieżowym Słowem Roku 2023. Są i inne - ciekawsze. Sprawdź, czy znasz pozostałe
Plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku jest organizowany przez PWN i Uniwersytet Warszawski (fot: PWN)
Słowo "rel" zostało - decyzją internautów - Młodzieżowym Słowem Roku 2023. W czołówce plebiscytu PWN i Uniwersytetu Warszawskiego znalazły się również słowa "sigma" i "oporowo". Dodatkową nagrodę przyznano słowu "oddaje".
Słowo "rel" pochodzi od angielskiego "relatable", czyli "możliwy do powiązania z czymś" i jest od kilku lat używane jako zamiennik zwrotów "zgadzam się z tobą", "czuję tak samo, "potwierdzam", "racja".
Drugi wyraz z kolejną najwyższą liczbą głosów to "sigma" - wywodzi się z tzw. manosfery, gdzie pierwotnie był składnikiem wyrażenia "sigma man". - Tę oddaloną, bo dopiero osiemnastą literę alfabetu greckiego, wybrano do nazwania osoby silnej (mężczyzny lub kobiety), nieszukającej jednak poklasku, sytuującej się z dala od blichtru władzy, za to mającej realny (czytaj: autentyczny) wpływ na rzeczywistość. Sigma wzbudza szacunek innych, osiąga sukcesy, jest nonkorformistą i trzyma się wartości, które uważa za prawdziwe - mówi cytowana przez Polską Agencję Prasową prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK, przewodnicząca jury plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku.
Na trzecim miejscu znalazł się synonim dobrze znanych już wyrażeń: "do oporu", "w opór", czyli "oporowo", który znaczy tyle co "intensywnie", "mocno", "dużo".
Specjalna nagroda jury przypadła słowu "oddaje" - komentarzowi o znaczeniu "coś się opłaca, zwraca włożony wysiłek", ale mogącym też oznaczać pozytywną ocenę działalności, wypowiedzi czy zachowania.
Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Jego celem jest wyłonienie najpopularniejszych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. Jak jednak wyjaśniają organizatorzy, Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane w danym roku.
(PAR, 07.12.2023)