RPO apeluje do premiera o ochronę wolności mediów. Jako przykład podaje Polska Press
RPO uważa, że przejęcie Polska Press przez Orlen źle wpłynęło na wolność mediów w Polsce
Rzecznik Praw Obywatelskich zaapelował do premiera o zmianę prawa o ochronie konkurencji tak, by zapewnić ochronę wolności mediów. To pokłosie przejęcia grupy Polska Press przez państwowy Orlen.
„Konieczne jest podjęcie działań legislacyjnych w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu ochrony wolności środków społecznego przekazu oraz wolności wyrażania swoich poglądów” – napisał do Mateusza Morawieckiego prof. Marcin Wiącek, rzecznik praw obywatelskich.
Koncentracja negatywnie wpływa na demokrację
– Wystąpienie w głównej mierze opiera się na wcześniejszych działaniach rzecznika w sprawie Polska Press – informuje biuro RPO.
Czytaj też: Zwolnienia w Agorze. W segmencie prasowym 84 osoby, w Heliosie 80 osób
RPO podkreśla, że koncentracja struktury własnościowej na rynku mediów może negatywnie wpływać na realizację podstawowych standardów demokratycznego państwa prawa, zwłaszcza w obecnej sytuacji, w której kwestie wolności i pluralizmu mediów nie mogą być uwzględnione w żadnym zakresie.
„Inaczej niż wskazał to Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wydaje się, że sam wolny wybór konsumentów nie jest wystarczającym instrumentem ochrony pluralizmu na rynku mediów, który wymaga wsparcia na poziomie instytucjonalnym, strukturalnym i prawnym. Wynika to ze specyfiki przedsiębiorstw medialnych, które są, co prawda, podmiotami gospodarczymi, ale mają bezpośredni wpływ na kształtowanie opinii, urzeczywistniając prawo obywateli do wypowiedzi i informacji” – wskazuje RPO w swoim piśmie.
Czytaj też: Autorka jednej z ekspertyz, w wyniku których ukarano TVN 24, kolejną doradczynią w KRRiT
(PAR, 15.11.2022)