Dział: INTERNET

Dodano: Październik 28, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Stowarzyszenie Demagog wśród twórców kodeksu norm fact-checkingu

Europejska Sieć Standardów Fact-Checkingu zaprezentuje kodeks 16 listopada (fot. Eufactcheckingproject.com)

Europejska Sieć Standardów Fact-Checkingu (EFCSN) zapowiada na 16 listopada prezentację kodeksu norm fact-checkingu dla niezależnych organizacji. Przedstawi też swój organ nadzorczy. 

EFCSN to organizacja utworzona w ramach programu Komisji Europejskiej "Call of Integrity of Social Media" przez sześć europejskich organizacji zajmujących się zwalczaniem dezinformacji: polskie Stowarzyszenie Demagog, Fundación Maldita.es z Hiszpanii, agencję AFP z Francji, niemiecki Correctiv, Pagella Politica/Facta z Włoch i EU DisinfoLab z Belgii.

Czytaj też: Agora planuje zwolnienia grupowe, chce pożegnać się z 84 pracownikami

Do tej pory sieć działała bez organu nadzorującego. Zostanie on powołany w przyszłym tygodniu, a w jego skład wejdzie 11 osób. Rolą organu ma być ocena zgodności z kodeksem, pomoc organizacjom w przestrzeganiu jego standardów i reprezentowanie fact-checkerów.

Kodeks został już przyjęty przez 44 europejskie organizacje fact-checkingowe i zostanie zaprezentowany 16 listopada w Brukseli. Można go też pobrać ze strony internetowej organizacji.

(PAR, 28.10.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.