IMM: "Rzeczpospolita" najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce
W sierpniu „Rzeczpospolita” podała informację, że Państwowa Inspekcja Pracy nie potwierdziła doniesień o mobbingu w redakcji „Newsweek Polska”, co było szeroko komentowane w polskich mediach (fot. Piotr Molecki/East News)
Według raportu Instytutu Monitorowania Mediów po trzech miesiącach przerwy "Rzeczpospolita" odzyskała tytuł najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Na wiadomości publikowane przez ten dziennik powoływano się w sierpniu 2 tys. razy.
Drugie miejsce z awansem o cztery pozycje zajęła TVN 24, którą w ubiegłym miesiącu cytowano w innych mediach 1,9 tys. razy. Pierwszą trójkę zamyka serwis internetowy Onet, wspominany jako źródło w innych tytułach 1,8 tys. razy.
Czytaj też: TVP złożyła skargi kasacyjne, m.in. w sprawie ujawnienia autora pytań debaty prezydenckiej
W sierpniu „Rzeczpospolita” podała informację, że Państwowa Inspekcja Pracy nie potwierdziła doniesień o mobbingu w redakcji „Newsweek Polska”, co było szeroko komentowane w polskich mediach. „Rzeczpospolita” pozostaje także liderem rankingu tytułów prasowych.
W zestawieniu TOP 15 najczęściej cytowanych tytułów w sierpniu niemal połowę zajmuje prasa (źródło: IMM)
Druga w rankingu IMM stacja TVN 24 przeprowadziła wywiad z przewodniczącym Platformy Obywatelskiej Donaldem Tuskiem, który skrytykował działania polskich władz w sprawie katastrofy ekologicznej na Odrze. Natomiast Onet w połowie miesiąca opublikował materiał o śledztwie toczącym się od marca br. wokół jednego z zakładów produkcyjnych, który mógł mieć związek z zatruciem Kanału Gliwickiego.
Czytaj też: TVN 24 zdecydował o wydaniach specjalnych z powodu reportażu o podkomisji smoleńskiej
W zestawieniu TOP 15 najczęściej cytowanych tytułów w sierpniu niemal połowę zajmuje prasa – 40 proc., którą kolejno reprezentują: „Rzeczpospolita”, „Super Express”, „Dziennik Gazeta Prawna”, „Sieci”, „Gazeta Wyborcza” i „Fakt”. Po 20 proc. udziału mają stacje telewizyjne: TVN 24, a następnie Polsat News, TVN, portale internetowe Onet, Wirtualna Polska i Interia, oraz rozgłośnie radiowe RMF FM, Radio Zet i Program I Polskiego Radia.
Z kolei pierwsze miejsce w kategorii najbardziej opiniotwórczych stacji telewizyjnych utrzymuje TVN 24 z wynikiem 1,9 tys. powołań. Pozycja druga należy do stacji Polsat News, na której informacje inne redakcje powoływały się ponad 1,3 tys. razy. Trzecie miejsce w zestawieniu zajmuje TVN (813 cytowań), którego pozycja wzrosła o jedno oczko względem lipca. Awans o trzy pozycje i tym samym wejście do TOP 5 stacji telewizyjnych zanotowała TVP 3 z liczbą 99 cytowań w innych mediach.
Liderem najbardziej opiniotwórczych stacji radiowych niezmiennie pozostaje RMF FM z wynikiem ponad 1 tys. cytowań w innych mediach. Na drugie miejsce w rankingu o trzy oczka awansuje Radio Zet z liczbą 860 powołań. Podium zamyka Program I Polskiego Radia, którego informacje inne redakcje cytowały 821 razy. Do rankingu zakwalifikowała się także rozgłośnia lokalna – na Radio Gdańsk dziennikarze innych mediów w kraju powoływali się w sierpniu 94 razy. Redakcja stacji przeprowadziła m.in. wywiad z wiceministrem zdrowia Waldemarem Kraską, który potwierdził hamujące statystyki letniej fali pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.
Źródło: Instytut Monitorowania Mediów
Czytaj też: Zbigniew Ziobro polecił umorzyć postępowanie przeciwko dziennikarzowi Mirosławowi Jamrze
(MZD, 14.09.2022)