Temat: fotografia prasowa

Dział: INTERNET

Dodano: Sierpień 18, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sport.pl przeprosił „Głos Wielkopolski” za bezprawne wykorzystanie zdjęcia

Serwis Sport.pl przeprosił poznański dziennik dopiero trzy miesiące po bezprawnym wykorzystaniu zdjęcia Moniki Wantoły (screen: Sport.pl)

Serwis Sport.pl przeprosił redakcję „Głosu Wielkopolskiego” (Polska Press) za bezprawne wykorzystanie zdjęcia autorstwa dziennikarki "Głosu" Moniki Wantoły. Należący do Agory serwis zrobił to trzy miesiące po publikacji spornej fotografii.

W środę 17 sierpnia serwis Sport.pl zamieścił na swoich łamach przeprosiny, w których napisał, iż „wydawca oraz redaktor naczelny portalu przeprasza redakcję »Głosu Wielkopolskiego« oraz autorkę zdjęcia Panią Monikę Wantołę za naruszenie praw autorskich majątkowych i osobistych, polegających na wykorzystaniu zdjęcia autorstwa Moniki Wantoły bez jej wiedzy i zgody oraz bez oznaczenia autora zdjęcia”.

RMF FM zareagował natychmiastowo, Sport.pl nie

Chodzi o zdjęcie wykonane przez Wantołę podczas protestu kibiców Lecha Poznań i Rakowa, którzy w maju nie zostali wpuszczeni na finał Superpucharu Polski na Stadionie Narodowym w Warszawie. Zdjęcia Wantoły – opublikowane na jej osobistym Twitterze oraz na profilu „Głosu Wielkopolskiego” – zostało wykorzystane do ilustracji artykułu na łamach Sport.pl.

Czytaj też: Minister sportu: "Kilku dziennikarzy zasłużyło na to, żeby odpowiadać karnie"

Jak tłumaczy „Presserwisowi” Wojciech Wybranowski, redaktor naczelny "Głosu Wielkopolskiego", serwis Agory opublikował zdjęcie Wantoły, opatrując je jedynie dopiskiem „źródło: Twitter”. Taki sam błąd popełnili dziennikarze serwisu RMF FM, ale jak twierdzi Wybranowski, z ich strony doszło do natychmiastowej reakcji.

– Zaledwie 15 minut po wysłaniu maila w tej sprawie, wydawca serwisu przeprosił nas, wytłumaczył, że doszło do błędu dziennikarza i usunął zdjęcie Moniki Wantoły z tekstu. Niedługo potem dostaliśmy pismo z formalnymi przeprosinami – relacjonuje Wybranowski.

Sprawa miała się inaczej w przypadku należącego do Agory serwisu Sport.pl. Wybranowski twierdzi, że odpowiedź w tej sprawie dostał dopiero w zeszłym tygodniu, czyli trzy miesiące po publikacji spornego zdjęcia.

Agora: "Zdjęcie wykorzystano przez pomyłkę"

Agora nie chciała zgodzić się na publikację przeprosin na stronie głównej serwisu Sport.pl, proponując, by sprostowanie znalazło się pod artykułem, w którym doszło do naruszenia praw autorskich majątkowych i osobistych Wantoły.

Czytaj też: Maile Dworczyka: Morawiecki planował propagandową kampanię wokół lex TVN

Ostatecznie – jak twierdzi Wybranowski – prawnicy Agory zgodzili się na zamieszczenie przeprosin na podstronie serwisu dotyczącego Ekstraklasy. Agora zobowiązała się również zapłacić 350 zł zadośćuczynienia, które, zgodnie z życzeniem „Głosu Wielkopolskiego”, ma trafić na konto Caritas Poznań.

W mailu od rzeczniczki Agory Agaty Staniszewskiej czytamy, że do wykorzystania zdjęcia Moniki Wantoły „doszło przez pomyłkę”. „Bardzo nad tym ubolewamy, bo bardzo poważnie traktujemy kwestię praw autorskich. Kwota za bezprawne wykorzystanie zdjęcia została przelana na wskazane przez redakcję konto 12 sierpnia” – napisała Staniszewska, przekazując stanowisko redakcji Sport.pl.

Czytaj też: TVP nie zamierza ujawnić badań oglądalności, którymi chwalił się Jacek Kurski

(MZD, 18.08.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.