Temat: technologie

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Czerwiec 29, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Google w Rosji dostał 1,2 mln dol. kary. Grzywny dla Twitcha i Pinterestu

Twitch jest wśród ukaranych, ale kara nie jest dotkliwa (fot. Wikimedia Commons/Daniel Benavides)

Roskomnadzor nałożył na Google grzywnę w wysokości 68 mln rubli, odpowiadającą kwocie 1,2 mln dol., za rozpowszechnianie "nieprawdziwych" i "niewiarygodnych" informacji na temat wojny w Ukrainie. We wtorek grzywny zostały nałożone także na serwisy społecznościowe Twitch i Pinterest, ale w znacznie mniejszym wymiarze.

Rosjanie mają pretensje przede wszystkim do YouTube'a, ich zdaniem rozpowszechniającego dezinformację na temat tego, co dzieje się w Ukrainie i zniesławiającego rosyjską armię. Według Roskomnadzoru w serwisie znajduje się obecnie ok. 7 tys. materiałów zawierających zabronione w Rosji treści – uznawane za ekstremistyczne.

Czytaj też: Google zagrożone w Rosji grzywną w wysokości 5-10 proc. rocznych przychodów

We wtorek moskiewski sąd wydał też wyroki w sprawach administracyjnych wszczętych pod koniec maja przeciwko sześciu amerykańskim firmom technologicznym. Wśród nich są serwisy społecznościowe – Twitch należący do Amazona oraz Pinterest. 

Oba serwisy zostały ukarane za naruszenie rosyjskiego ustawodawstwa dotyczącego danych osobowych. Chodziło o odmowę przetrzymywania danych użytkowników wyłącznie w Rosji. Twitch i Pinterest dostały identyczne grzywny w wysokości 2 mln rubli (37,7 tys. dol.).

Czytaj też: Rosyjscy hakerzy z Killnet zaatakowali Litwę

(MAC, 29.06.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.