Gazeta.pl, „Gazeta Wyborcza”, Wyborcza.pl i Wysokieobcasy.pl z wiadomościami z Polski równej i tęczowej
Tytuły prasowe pokazują tolerancyjną Polskę przyszłości. Na okładce "GW" znalazł się Andrzej Seweryn (fot. materiały prasowe)
W sobotę 25 czerwca, czyli w dniu Parady Równości w Warszawie, serwis Gazeta.pl, „Gazeta Wyborcza”, Wyborcza.pl i Wysokieobcasy.pl opublikowały wyjątkowe newsy, które miały pozwolić ich czytelniczkom i czytelnikom wyobrazić sobie, jak w przyszłości mogłaby wyglądać Polska przyjazna społeczności LGBTQA+.
Jest to część akcji „Jutro w Polsce” zainspirowanej przez stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza i agencję MullenLowe Warsaw.
Brak tolerancji w Polsce
Polska traktuje osoby LGBTQA+ najgorzej w całej Europie – wynika z rankingu ILGA-Europe mierzącego poziom równouprawnienia społeczności osób nieheteronormatywnych. Wśród krajów unijnych Polska wypada najgorzej już trzeci rok z rzędu. W najnowszym zestawieniu uzyskała zaledwie 13 proc. na 100 możliwych. Gorsze wyniki mają jedynie Białoruś (12 proc.), Armenia i Rosja (8 proc.), Turcja (4 proc.) oraz Azerbejdżan (2 proc.).
Czytaj też: KPH i 180heartbeats + JvM w 32 miejscowościach przeprowadzili The impossible parade
– A to nie jedyna zła wiadomość dotycząca braku równości i tolerancji w Polsce – wskazuje Marcin Nowak, dyrektor kreatywny agencji MullenLowe Warsaw, która jest autorką pomysłu kampanii „Jutro w Polsce”. – „Dziś w Polsce” to liczne homofobiczne kampanie, jak straszenie „ideologią gender” czy projekt ustawy „Stop LGBT”. To pomysły, które uderzają nie tylko w społeczność LGBTQA+, ale wszystkich. W kontraście do tych wiadomości w naszej kampanii pokazujemy Polskę, w jakiej chcemy żyć i w jaką wierzymy. Zmiana świadomości nie jest możliwa bez uruchomienia wyobraźni i właśnie wspólna praca zbiorowej wyobraźni może uruchomić proces, dzięki któremu takie newsy będą na porządku dziennym doniesień z Polski. Tak właśnie wyobrażamy sobie jutro w Polsce.
Akcja serwisów Agory
Dlatego w dniu warszawskiej Parady Równości na stronach „Gazety Wyborczej”, Gazeta.pl, Wyborcza.pl i Wysokieobcasy.pl ukazały się teksty mające przenieść nas w przyszłość – pozwolić śledzić przebieg pierwszej wizyty prezydentki RP z żoną w Madrycie, zobaczyć materiał o Miesiącu Dumy w ramówce polskiej telewizji, dowiedzieć się, że Polska znów jest w czołówce rankingu europejskich państw respektujących prawa osób LGBTQA+, a także poznać kilka innych wiadomości przyjaznych tej społeczności i nie tylko.
Czytaj też: Waśko, Baran, Krzemień komentują Cannes. Tylko Złoto i trzy Brązy dla Polski. Zobacz wideo
Na głównych stronach serwisów ukazały się też teksty opowiadające o akcji. Zachęcić mają one do odwiedzenia strony Jutrowpolsce.pl i dzielenia się w mediach społecznościowych „nagłówkami z przyszłości”, jak również do podpisania petycji stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza z postulatami wspierającymi osoby LGBTQA+. Redakcje mediów Agory na bieżąco relacjonowały sobotnią Paradę Równości w Warszawie, a ich logotypy zmieniły tego dnia swoje barwy na tęczowe.
Akcję „Jutro w Polsce” wsparło kilkadziesiąt znanych osób, m.in. Agnieszka Holland, Jolanta Kwaśniewska, Andrzej Seweryn, Stanisław Tym, Magdalena Cielecka, Jacek Braciak, Patrycja Markowska, Małgorzata Rozenek-Majdan, Anna Mucha, Sylwia Chutnik, Bart Staszewski i Piotr “Grabari” Grabarczyk. Rozmowy z niektórymi z nich ukazały się w sobotę m.in. w serwisie Plotek.pl.
Czytaj też: Branża reklamowa dzieli się informacjami o klientach, którzy za nic mają zasady
(AMS, 27.06.2022)