Kierownictwo „GW” podsumuje pierwsze miesiące stosowania kodeksu współpracy z autorami
Od wprowadzenia przez "Wyborczą" kodeksu współpracy z autorami minęły trzy miesiące (fot. Piotr Molęcki/East News)
Wicenaczelny „Gazety Wyborczej” Mikołaj Chrzan 8 czerwca spotka się z przedstawicielami działających w Agorze związków zawodowych: Inicjatywy Pracowniczej oraz NSZZ „Solidarność”. Tematem spotkania będzie ocena tego, jak przebiega wdrażanie obowiązujących od lutego zasad współpracy z autorami zewnętrznymi.
Z inicjatywą spotkania ze związkami zawodowymi wyszedł Mikołaj Chrzan, pełniący funkcję pełnomocnika ds. współpracy z autorami zewnętrznymi. Jak podkreśla w rozmowie z „Presserwisem”, do tej pory nie wpłynęła ani jedna skarga na niestosowanie się redaktorów do przepisów.
Według ogłoszonych w lutym zasad autorzy zewnętrzni oraz dziennikarze etatowi współpracujący z różnymi działami otrzymują płatność za tekst już po jego akceptacji, a nie - jak do tej pory - po publikacji. W zamówieniu określane są parametry tekstu oraz tzw. widełki jego wyceny. Autor przed rozpoczęciem pracy ma również poinformować redakcję o spodziewanych kosztach dodatkowych, takich jak wydatki na wyjazd w teren lub zakup książki.
Czytaj też: Agora odbudowuje wyniki finansowe po pandemii. Przychody urosły o 73 proc.
– Wielu naszych wieloletnich współpracowników ma już wypracowane zasady komunikacji z redaktorami. Ale chcieliśmy przygotować kodeks dla młodego pokolenia, które lubi wiedzieć na czym stoi – podkreśla Mikołaj Chrzan i zaznacza, że kodeks gwarantuje stałym współpracownikom „Wyborczej” bezpłatny dostęp do treści Wyborcza.pl oraz do systemu nagród.
Spotkanie online Mikołaja Chrzana z reprezentantami Inicjatywy Pracowniczej oraz NSZZ „Solidarność” odbędzie się 8 czerwca o godz. 10.
(MZD, 31.05.2022)