Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Maj 24, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Tomasz Lis odchodzi z "Newsweeka". Oświadczenie zarządu RASP

Tomasz Lis redaktorem naczelnym "Newsweeka" był od marca 2012 roku (screen: YouTube/Tomasz Lis)

Tomasz Lis przestał pełnić funkcję redaktora naczelnego tygodnika "Newsweek Polska". "Jest czas powitań i czas pożegnań" – napisał.

"Zarząd Ringier Axel Springer Polska i Tomasz Lis zadecydowali o zakończeniu współpracy" – podano w komunikacie.

Tomasz Lis żegna się z "Newsweekiem"

Pełniącym obowiązki redaktora naczelnego od wtorku jest Dariusz Ćwiklak, dotychczas zastępca redaktora naczelnego tygodnika "Newsweek".

Czytaj też: Odejście Tomasza Lisa. Czy teraz będzie mógł się pożegnać z czytelnikami "Newsweeka"?

"Jest czas powitań i czas pożegnań" – napisał Lis na Twitterze. "Serdecznie dziękuję moim koleżankom i kolegom z Newsweeka za dziesięcioletnią wspólną  pracę, fascynującą przygodę w niezwykłych czasach. Newsweek jest w doskonałych rękach i ma przed sobą świetną przyszłość. Powodzenia" – dodał.

Lis: "Media w Polsce nie kontrolują władzy"

Tomasz Lis w ostatnim "Newsweeku Polska" napisał duży wstępniak na temat kondycji mediów w Polsce. "W Polsce wolnych mediów już nie ma. Jest kilka wolnych redakcji. Nie trzeba niestety palców obu rąk, by je zliczyć" – zauważył Lis.

Czytaj też: Mocny ostatni felieton Tomasza Lisa przed jego odejściem z "Newsweek Polska". "Wolnych mediów już nie ma"

I dodał: "Większość mediów i bardzo wielu dziennikarzy jest jednak zaplątanych w bardzo gęstą sieć politycznych, personalnych i towarzyskich zależności z władzą i jej ludźmi. (...) Wchodzili dobrowolnie. Jedni ze strachu i oportunizmu, inni z pazerności, jeszcze inni z próżności".

Lis zauważył też, że "w Polsce media nie kontrolują władzy, to władza na różne sposoby kontroluje większość mediów albo przynajmniej na nie wpływa". Wyliczył też konkretne przypadki kolizji władzy i mediów: "Władza stosuje wobec mediów metody putinowskie (jak przy próbie pacyfikacji TVN), orbanowskie (jak w przypadku Polska Press) i własne, które są kombinacją presji, przekupstwa, a czasem uwodzenia".

Konkluduje, że "kto się miał ześwinić, już się ześwinił – powiedział o sędziach Igor Tuleya. To samo można powiedzieć o dziennikarzach. Choć można odnieść wrażenie, że większość nawet nie pojmuje, o jaką stawkę toczy się gra".

Czytaj też: Poufnarozmowa.com z mailami Dworczyka zablokowana, ale nie na długo. Blokada "marna"

Tomasz Lis redaktorem naczelnym "Newsweeka" był od marca 2012 roku. Wcześniej przez dwa lata kierował redakcją tygodnika "Wprost". Karierę dziennikarską zaczynał w Telewizji Polskiej, był szefem "Wydarzeń" Polsatu i "Faktów" TVN. Trzykrotny laureat nagrody Grand Press dla dziennikarza roku (1999, 2007 i 2009 rok). Jest współwłaścicielem spółki Glob360 wydającej serwisy Grupy NaTemat. 

(KOZ, 24.05.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.