Fundacja Reporterów uruchamia Frontstory.pl - serwis z dziennikarstwem śledczym
Misją Frontstory.pl jest propagowanie wiarygodnego i jakościowego dziennikarstwa (fot. archiwum własne)
Dziś rano rusza serwis Frontstory.pl, który stawia wyłącznie na dziennikarstwo śledcze. Redaktorem naczelnym jest Wojciech Cieśla - współzałożyciel i szef Fundacji Reporterów.
Frontstory.pl będzie publikować śledztwa prowadzone przez zespoły złożone z dziennikarzy, analityków danych i researcherów OSINT (tzw. biały wywiad). Redakcja serwisu współpracuje z międzynarodową siecią reporterów Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP), co pozwala jej pozyskiwać informacje z różnych zakątków świata dotyczące przestępczości zorganizowanej czy korupcji na najwyższych szczeblach władzy.
https://t.co/qfk0WLuYbT to internetowe medium Fundacji Reporterów. Tu publikujemy nasze śledztwa! @FRONTSTORY_PL https://t.co/WoqscD9hUj
— Fundacja Reporterów (@FReporterow) December 9, 2021
Naczelnym Frontstory Wojciech Cieśla
Redaktorem naczelnym serwisu jest Wojciech Cieśla - w przeszłości dziennikarz "Gazety Wyborczej", "Rzeczpospolitej", reporter śledczy "Dziennika" i "Wprost", a w latach 2012-2020 - "Newsweek Polska". Kilkanaście jego tekstów było nominowanych do nagrody Grand Press (zdobył ją w 2009 roku).
Czytaj też: Cross border journalism. Kiedy przestępczość przekracza granice - dziennikarze muszą robić to samo
Redaktor naczelny zapowiada, że na Frontstory.pl będą publikowane materiały oparte na danych, do których dotarcie wymaga czasu. - Dziś na wielomiesięczne, międzynarodowe śledztwa, czyli tzw. cross-border journalism, nie stać komercyjnych redakcji. Chcemy wypełnić tę lukę – mówi Cieśla. Realizacji tego celu ma sprzyjać fakt, że wydawcą serwisu jest Fundacja Reporterów, która działa jako organizacja non profit.
Fundację Reporterów w 2010 roku założyli dziennikarze śledczy, głównie w celu szkolenia i wspierania dziennikarzy z Europy Środkowej i Wschodniej. Od pięciu lat zajmuje się cross-border journalism w ramach OCCRP, jest też częścią Global Investigative Journalism Network. Koordynuje także Vsquare.org - sieć dziennikarzy śledczych z krajów Wyszehradu. Pieniądze na działalność Fundacja Reporterów pozyskuje z zagranicznych grantów. Wspierały ją lub wspierają m.in. National Endowment for Democracy, Global Anti-Corruption Consortium, Luminate, IJ4EU, OIP, Journalismfund, Erasmus+, Free Press Unlimited.
Model collective journalism
Redakcja Frontstory.pl pracuje w tzw. modelu collective journalism, czyli przy jednym temacie pracuje multidyscyplinarny zespół specjalistów z różnych dziedzin. W prowadzeniu śledztw dziennikarzom pomagają zaawansowane technologie, techniki pozyskiwania i analizy danych.
Serwis będzie publikować własne śledztwa, a także tłumaczenia zagranicznych materiałów powstałych w ramach OCCRP czy regionalnej sieci VSquare.org. Znajdą się w nim także archiwalne teksty autorów z Fundacji Reporterów, publikowane już wcześniej w mediach. Będzie też część warsztatowa.
Fundacja Reporterów nadal liczy na współpracę z mediami w Polsce w zakresie publikacji jej ważnych tekstów.
(GK, 09.12.2021)