Pokojowy Nobel dla dwójki dziennikarzy. Dziś ogłoszono werdykt
Komisja Noblowska nagrodziła dziennikarzy (screen Youtube.com/CPJ)
Maria Ressa i Dmitrij Muratow - dwoje dziennikarzy - zostali laureatami Pokojowej Nagrody Nobla. Komitet Noblowski podkreślił, że bronili wolności słowa, "która jest warunkiem wstępnym demokracji i trwałego pokoju". "Ressa i Muratow odbierają nagrodę za odważną walkę o wolność słowa na Filipinach i w Rosji" - dodał Komitet Noblowski.
"Maria Ressa wykorzystuje wolność słowa, aby ujawnić nadużycia władzy, stosowanie przemocy i rosnący autorytaryzm w swoim rodzinnym kraju, Filipinach. W 2012 r. współtworzyła Rappler, firmę zajmującą się dziennikarstwem śledczym. Jako dziennikarka i dyrektor generalna Rapplera, Ressa pokazała, że jest nieustraszoną obrończynią wolności słowa" – pisze w uzasadnieniu Komitet Noblowski.
Z kolei "Dmitrij Muratow od dziesięcioleci bronił wolności słowa w Rosji w coraz trudniejszych warunkach. W 1993 r. był jednym z założycieli niezależnej gazety »Nowaja Gazieta«. »Nowaja Gazieta« publikowała krytyczne artykuły na tematy dotyczące korupcji, przemocy policyjnej, bezprawnych aresztowań, oszustw wyborczych i »fabryk trolli« używanych przez rosyjskie siły zbrojne zarówno w Rosji, jak i poza nią" - zaznaczył Komitet Noblowski.
BREAKING NEWS:
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 8, 2021
The Norwegian Nobel Committee has decided to award the 2021 Nobel Peace Prize to Maria Ressa and Dmitry Muratov for their efforts to safeguard freedom of expression, which is a precondition for democracy and lasting peace.#NobelPrize #NobelPeacePrize pic.twitter.com/KHeGG9YOTT
Już wcześniej pisaliśmy, że środowisko dziennikarskie może doczekać się Nobla. Co prawda dyrektor Norweskiego Instytutu Badań nad Pokojem (PRIO) Henrik Urdal, wskazywał na mającą siedzibę w Paryżu międzynarodową organizację Reporterzy bez Granic (RSF) oraz Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ) z Nowego Jorku, zastrzegał jednak, że generalnie "wolność słowa" to temat dziś nośny w kręgach noblowskich.
W tym roku do komitetu noblowskiego napłynęło 329 nominacji, z czego 234 dotyczy osób, a 95 - organizacji. Jest to trzecia największa liczba zgłoszonych kandydatów w historii. Nazwiska nominowanych oraz przebieg głosowania pozostaną tajne przez 50 lat. Bywa jednak, że wysyłający nominacje członkowie parlamentów narodowych wcześniej zdradzają swoich faworytów.
Nagroda Nobla to złoty medal i kaligrafowany dyplom, a także 10 mln koron (980 tys. euro).
(DAN, 08.10.2021)