CMWP SDP: wstrzymanie przejęcia Polska Press szkodliwe dla ładu medialnego
Zdaniem CMWP SDP, PKN Orlen, jako nowy właściciel tytułów prasowych Polska Press, może poprawić ich sytuację (fot. Piotr Molecki/East News)
W ocenie Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP postanowienie sądu o wstrzymaniu wykonania przejęcia przez PKN Orlen spółek należących do Polska Press jest szkodliwe dla ładu medialnego w Polsce.
W swoim stanowisku Centrum podkreśla, że odwołanie Rzecznika Praw Obywatelskich od decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest pozbawione jakichkolwiek argumentów skutkujących możliwością jego uwzględnienia. Wymienia szereg działań sądu, które "wymagają podkreślenia". Wśród nich są m.in.: ograniczenie się do ogólnych stwierdzeń niewskazujących na "konkretne okoliczności, które mogłyby uzasadniać wstrzymanie wykonania decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów" oraz niepodjęcie się przez sąd oceny merytorycznych przesłanek wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji.
Zdaniem sygnatariuszy stanowiska Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP: Jolanty Hajdasz, dyrektor CMWP SDP, mec. Daniela Tarasiewicza i mec. Artura Wdowczyka, ingerencja sądu w działania niezależnych podmiotów gospodarczych, jakimi są uczestnicy transakcji, jest niezrozumiała i nieuzasadniona. "Sąd rozpoznając odwołanie Rzecznika Praw Obywatelskich winien mieć na uwadze powyższe oraz działać w interesie krajowego rynku medialnego, którego kondycja jest obecnie już i tak bardzo słaba. Z pewnością nowy właściciel, jakim jest PKN Orlen, to dla tych tytułów prasowych szansa na poprawę sytuacji" - zaznaczają w piśmie sygnatariusze.
Nowa wiadomość - Decyzja Sądu jest szkodliwa dla ładu medialnego w Polsce. Stanowisko CMWP SDP w sprawie wstrzymania zakupu Polski Press przez PKN Orlen przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów - została opublikowana na stronie CENTRUM ... - https://t.co/ywxRMhmtij pic.twitter.com/r2aWKCbadL
— Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP (@cmwp_sdp) May 13, 2021
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP 5 maja przesłało do sądu swoją opinię w tej sprawie, działając w charakterze przyjaciela sądu. Organizacja objęła sprawę monitoringiem pod kątem przestrzegania praw człowieka i obywatela, w szczególności w zakresie wolności słowa oraz swobody mediów.
8 kwietnia Sąd Okręgowy w Warszawie (Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów) wydał orzeczenie w sprawie wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich o wstrzymanie wykonania decyzji (w tym zakaz wykonywania przez PKN Orlen praw udziałowych w Polska Press).
(BAE, 17.05.2021)