Największe portale nie zapomniały o Dniu Kobiet
Gazeta.pl przygotowała „Historię bez Polki”, która jest kompilacją treści z podręczników historii dla szkół podstawowych (fot. materiały prasowe)
Największe portale przygotowały specjalne akcje na Dzień Kobiet. Zachęcają kobiety do stawiania na rozwój zawodowy i pokazują, jak ich rola jest marginalizowana w polskich podręcznikach do historii.
W poniedziałek 8 marca w serwisach Interii (Grupa Polsat-Interia) pojawią się okolicznościowe teksty, a na stronie głównej Onetu (Ringier Axel Springer Polska) specjalne sekcje z materiałami poświęconymi kobietom. Z kolei dwie inne redakcje RASP – Noizz i Ofeminin – ruszają ze wspólną akcją #PrawaZamiastKwiatów, która ma zwrócić uwagę na problem praw reprodukcyjnych kobiet w Polsce.
Na stronie Wirtualnej Polski (Wirtualna Polska Holding) pojawił się specjalny boks, w którym Magdalena Wiereska, czyli Mama na Budowie opowie, jak to jest rzucić pracę w korporacji, urodzić trójkę dzieci i rozwinąć skrzydła w branży nieruchomości. Będzie też materiał wideo promujący akcję #Wszechmocne.
– To nowa akcja WP Kobieta zachęcająca panie, by postawiły na rozwój zawodowy. Redakcja będzie edukować, radzić, rozmawiać z ekspertami, prowadzić webinary z topowymi coachami. Start zaplanowany jest na 12 marca – mówi Ewa Podleśna-Ślusarczyk z serwisu WP Kobieta.
Z kolei zespół Gazeta.pl (Agora) przygotował publikację „Historia bez Polki”, która jest kompilacją treści o kobietach pochodzących z podręczników historii dla szkół podstawowych. Powstała w wyniku analizy prawie 2 tys. stron podręczników do historii od czterech wiodących wydawnictw.
– „Historia bez Polki” jest manifestacją głębokiej niezgody na zapaść edukacji i pomijanie roli kobiet w historii naszego kraju. To niebywałe, że rolę Polek na podstawie podręczników do historii można zmieścić na 32 stronach. „Podręcznik” jest dobitnym dowodem na to, jak wiele jest w tej sprawie do zrobienia – mówi Magdalena Karpińska, redaktorka prowadząca „Historię bez Polki”.
Publikacja „Historia bez Polki” zostanie także wydrukowana i rozesłana do aktywistek i aktywistów wspierających walkę o równe prawa kobiet i mężczyzn. Swoje egzemplarze mają otrzymać także wszystkie kluby parlamentarne, a także politycy, w tym m.in. Jarosław Kaczyński, Przemysław Czarnek i para prezydencka.
(BAE, 08.03.2021)