Morawiecki: Podatek od reklam nie dotknie mediów lokalnych i regionalnych
Premier powiedział, że około połowy wpływów z opłaty miałoby zostać przeznaczone na walkę z efektami pandemii (fot. Piotr Molecki/East News)
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że podatek od reklam nie dotknie mediów lokalnych i regionalnych. - Ten podatek nie jest dla was, ten podatek jest dla tych, którzy utrudniają korzystanie czasami z dostępu do danych dla was - powiedział szef rządu. Jak dodał, przychody z opłaty byłyby przeznaczone m.in. dla dziennikarzy z mediów lokalnych.
Podczas konferencji w Gdańsku Morawiecki mówił, że podatek od reklam musi być progresywny, uzależniony od wielkości medium. - My chcemy, żeby ten system był po prostu bardziej sprawiedliwy. Również dla lokalnych mediów. Drodzy przedstawiciele mediów lokalnych, mediów regionalnych, ten podatek nie jest dla was, ten podatek jest dla tych, którzy utrudniają korzystanie czasami z dostępu do danych dla was. To właśnie media lokalne, media regionalne, lokalne portale, lokalne gazety, ale także prasa w ogóle dzisiaj jest bardzo często przyćmiona, jest zduszona poprzez ogromną siłę kapitałową koncernów zagranicznych – powiedział premier.
- Ktoś musi budować te drogi, ktoś musi dbać o żłobki, o szpitale, o płace dla pielęgniarek, czy dla nauczycieli. To nie bierze się znikąd. W tym przypadku chcemy, żeby część tej opłaty poszła na COVID, około połowy, a część dla artystów, na rozwój rynku lokalnych mediów. Również dla dziennikarzy, którzy dzisiaj w mniejszych mediach, w mediach regionalnych, zarabiają o wiele mniej niż ci, którzy pracują dla gigantów międzynarodowych - uzasadniał opłatę Morawiecki.
Projekt ustawy, który znajduje się w prekonsultacjach rządowych, zakłada wprowadzenie dwóch rodzajów danin: od reklamy internetowej i od reklamy konwencjonalnej (radio, telewizja, prasa, reklama zewnętrzna i kina). Rząd tłumaczy, że nowy podatek miałby być wymierzony w globalne koncerny technologiczne, ale według szacunków to krajowe media zapłacą więcej. Cyfrowi giganci mieliby zapłacić 50-100 mln zł podatku od reklam, a polskie media - 800 mln zł. Danina uderzyłaby szczególnie w Agorę i TVN Grupę Discovery, mniej w Polsat i Wirtualną Polskę.
(JSX, 16.02.2021)