Dział: PRASA

Dodano: Wrzesień 02, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Charlie Hebdo" znowu publikuje karykatury Mahometa

Okładka najnowszego numeru "Charlie Hebdo" (fot. Charliehebdo.fr)

Francuski tygodnik satyryczny "Charlie Hebdo" zapowiedział, że w najnowszym wydaniu znów pojawią się karykatury proroka Mahometa. Karykatury ukazują się dziś – w dniu, w którym rozpoczyna się proces przeciwko osobom zaangażowanym w atak na redakcję w 2015 roku. 

Rysunki w najnowszym numerze nawiązują zarówno do przeprowadzonego przez bojowników Al-Kaidy zamachu terrorystycznego na redakcję "Charlie Hebdo", jak i do ruszającego dziś procesu osób, które pomogły w przygotowaniu tamtego ataku. 

Na okładce znajduje się 12 oryginalnych rysunków proroka Mahometa, które zostały opublikowane w duńskiej gazecie przed ukazaniem się w "Charlie Hebdo". Jeden z nich przedstawia proroka noszącego bombę zamiast turbanu. 

"Od stycznia 2015 r. często byliśmy proszeni o wydrukowanie karykatur Mahometa. I dotąd odmawialiśmy, ale nie dlatego, że jest to zabronione - prawo przecież nam na to pozwala - ale dlatego, że nie było ku temu dobrego powodu, który ma sens i wnosi coś do debaty" – napisała redakcja. 

W styczniu 2015 roku doszło do zamachu w siedzibie tygodnika "Charlie Hebdo" w Paryżu, w którym zginęło 12 osób, w tym redaktor naczelny pisma Stephane Charbonnier oraz kilku znanych rysowników – Jean Cabut, Bernard Verlhac, Georges Wolinski i Philippe Honore. Powodem ataku miało być wydrukowanie przez tygodnik karykatury Mahometa.

(BAE, 02.09.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.