Francuska policja przeszukała paryskie biura platformy X. Musk wezwany na przesłuchanie
Elon Musk 20 kwietnia powinien stawić się na przesłuchaniu w paryskiej prokuraturze (fot. Gian Ehrenzeller/KEYSTONE/PAP/EPA)
Francuska policja we wtorek przeszukała biura platformy społecznościowej X w Paryżu. Właściciel firmy Elon Musk i była dyrektorka generalna Linda Yaccarino zostali wezwani na przesłuchanie. Zaplanowano je na 20 kwietnia.
Akcja francuskiej policji jest związana z trwającym rok śledztwem w sprawie podejrzenia nadużycia algorytmów i niewłaściwego pozyskiwania danych przez serwis X lub jego kadrę kierowniczą.
Prokuratura rozszerza dochodzenie
Paryska prokuratura poinformowała o rozszerzeniu dochodzenia w związku ze skargami dotyczącymi działań chatbota Grok.
Czytaj też: Komisja Europejska wszczęła postępowanie przeciwko Grokowi Elona Muska
Śledztwo obejmie domniemany współudział w "zatrzymywaniu i rozpowszechnianiu" obrazów o charakterze pornografii dziecięcej oraz naruszenie praw do wizerunku za pomocą deepfake’ów o charakterze seksualnym.
Wydział ds. cyberprzestępczości prokuratury prowadzi śledztwo wspólnie z wydziałem ds. cyberprzestępczości francuskiej policji oraz Europolem.
Elon Musk w aktach Epsteina
We wtorek poinformowano o wszczęciu formalnego dochodzenia także przez brytyjskie Biuro Komisarza ds. Informacji (ICO) w sprawie Grok AI (chodzi o generowanie bez zgody użytkowników fałszywych obrazów o charakterze seksualnym).
Czytaj też: Elon Musk ogranicza w Groku możliwość tworzenia zdjęć nagich ludzi
Kilka dni temu wyszło na jaw, że Elon Musk znajduje się w aktach Epsteina. Musk w 2012 roku, cztery lata po skazaniu Jeffreya Epsteina za wykorzystywanie nieletnich, interesował się możliwością odwiedzenia go na jego wyspie. Epstein obiecał wysłać po niego helikopter, a Musk dopytywał o "najdziksze imprezy".
Obecny właściciel platformy X wcześniej twierdził, że to Jeffrey Epstein zapraszał go na swoją wyspę, a on miał mu odmówić. Stoi to w sprzeczności z opublikowanymi niedawno e-mailami.
Czytaj też: CBS News kończy współpracę z komentatorem obecnym w aktach Epsteina
(MAC, HAD, 04.02.2026)










