Dział: PRASA

Dodano: Styczeń 15, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Bielenia, Król i Orliński z Paszportami Polityki, Tokarczuk Kreatorem Kultury

Bartosz Bielenia zagrał główną rolę w nominowanym do Oscara "Bożym Ciele" (screen: YouTube/KinoSwiatPL)

Tygodnik "Polityka" po raz 27. przyznał nagrody za wybitne osiągnięcia w kulturze i sztuce. Paszporty Polityki trafiły do Bartosza Bieleni, Weroniki Szczawińskiej, Dominiki Słowik, Weroniki Gęsickiej, Jakuba Józefa Orlińskiego, Błażeja Króla i Dawida Ciślaka. Kreatorem Kultury została Olga Tokarczuk.

Bartosz Bielenia został nagrodzony w kategorii Film za główną rolę w "Bożym Ciele" Jana Komasy, za to, że "w jednej chwili z uduchowionego charyzmatyka potrafi przeistoczyć się w pospolitego przestępcę". Reżyserka i dramaturg Weronika Szczawińska otrzymała Paszport w kategorii Teatr za "spektakle intymne i czułe, w których łączy perspektywę osobistą z ważną tematyką społeczną": "Nigdy więcej wojny", "Rozmowę o drzewach" i "Po prostu".

Dominikę Słowik uhonorowano w kategorii Literatura za powieść "Zimowla" - "wciągającą, wielopoziomową i pełną zagadek opowieść o rodzinie, historii najnowszej i o Polsce". W kategorii Sztuki wizualne Paszport otrzymała fotografka Weronika Gęsicka za "pełną humoru sztukę, która demaskuje współczesne modele konsumpcji, międzyludzkie relacje oraz mechanizmy pamięci".

W kategorii Muzyka poważna nagroda trafiła do kontratenora Jakuba Józefa Orlińskiego "za niepospolitą umiejętność poruszania emocji w interpretacjach muzyki dawnej. Za piękny głos, charyzmę estradową, pracowitość, ambitne kształtowanie repertuaru i pokorę wobec muzyki". Błażej Król został laureatem w kategorii Muzyka popularna za "dar zamykania osobistych emocji w piosenkach o atrakcyjnej, zwięzłej i melodyjnej formie. Za wyobraźnię, wierność autorskiej wizji i umiejętność przekonania do niej słuchaczy".

W kategorii Kultura cyfrowa zwyciężył Dawid Ciślak, pomysłodawca i autor gry wideo "We. The Revolution", za pokazanie w niej "na przykładzie Rewolucji Francuskiej mechanizmów korumpowania i zastraszania sędziów oraz – dzięki błyskotliwemu wykorzystaniu potencjału interaktywnego medium – za zmuszenie odbiorcy do konfrontacji z własnym sumieniem".

Nagrodę specjalną Kreatora Kultury otrzymała laureatka Nagrody Nobla Olga Tokarczuk m.in. za "sposób pisania, który sprawia, że książki o historii stają się zarazem opowieściami o naszym świecie. Za patrzenie w przyszłość, nie tylko samej literatury, ale naszej planety".

Paszporty Polityki przyznawane są od 1993 roku. Otrzymują je wybitnie utalentowani młodzi twórcy, którzy w sposób szczególny wyróżnili się w danym roku. Gala odbyła się we wtorek w Teatrze Polskim w Warszawie.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(JSX, 15.01.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.