Stacje Shell i Circle K dołączyły do bojkotu "Gazety Polskiej"
"Gazety Polskiej" z naklejką nie można kupić na stacjach Shell, Circle K i BP oraz w Empiku
Sieci stacji paliw Shell i Circle K nie sprzedają wydania "Gazety Polskiej" z tego tygodnia z dołączoną naklejką "Strefa wolna od LGBT". Firmy argumentują decyzję tym, że dyskryminacja stoi w sprzeczności z ich wartościami. Wcześniej podobną decyzję podjęły Empik i sieć stacji BP.
Wydanie tygodnika zostało wycofane ze sprzedaży na stacjach Circle K Polska. Jak napisała nam w e-mailu Anna Janiszewska z biura prasowego sieci, "dyskryminacja jakiejkolwiek z grup leży w sprzeczności z wartościami, jakimi kieruje się firma".
"GP" w tym tygodniu nie będzie można kupić także na stacjach Shell Polska. W przesłanym "Presserwisowi" oświadczeniu firma zaznacza, że dąży do "utrwalania kultury organizacyjnej, w której każdy – pracownik, klient czy partner biznesowy – czuje się szanowany, posiada takie same możliwości, wolne od barier i uprzedzeń. Konsekwentnie wspieramy szacunek dla wszystkich wymiarów różnorodności".
Tygodnika z naklejką nie sprzedają też stacje Amic (dawniej Łukoil). "Swoich klientów traktujemy z szacunkiem i otwartością. Nie dajemy przestrzeni na jakiekolwiek przejawy łamania praw człowieka i dyskryminacji" - napisano w przesłanym "Presserwisowi" oświadczeniu.
Wcześniej ze sprzedaży tygodnika z naklejką wycofały się Empik i stacje BP. W opinii prawników Empiku naklejka łamie prawo. "BP nie popiera postaw wyrażających niechęć wobec jakiejkolwiek grupy ludzi, unikamy podziałów, szanujemy każdego człowieka" - napisano na firmowym profilu sieci stacji paliw na Twitterze. Tytuł można za to kupić w punktach sprzedaży Ruchu i Kolportera.
Po tym, jak decyzję o odmowie sprzedaży "GP" przez Empik skrytykowało Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, z zarządu głównego SDP odszedł Marek Palczewski.
Z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy wynika, że średnia sprzedaż ogółem "Gazety Polskiej" w maju wyniosła 21 881 egz. (spadek o 9,17 proc. w porównaniu z majem 2018 roku).
(JSX, 25.07.2019)