Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Kwiecień 15, 2025

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Komentarze do decyzji WBD o niesprzedawaniu TVN. "Uspokoi się sytuacja w środku"

Według informacji Reutera grupa miała być wyceniana na ponad 1 mld euro, z kolei według Bloomberga warta była ok. 1,2 mld dol. (fot. materiały prasowe)

Grupa TVN pozostanie w strukturach Warner Bros. Discovery – poinformowano w poniedziałkowym komunikacie wysłanym do pracowników przez szefową Warner Bros. Discovery w Polsce oraz CEO TVN Katarzynę Kieli i prezesa Warner Bros. Discovery ds. międzynarodowych Gerharda Zeilera. – Forsowanie transakcji nie ma sensu, jeżeli zakładane warunki nie są możliwe do uzyskania – komentuje dla "Presserwisu" Marek Sowa, ekspert rynku mediów.

"Przez ostatnie kilka miesięcy prowadziliśmy przegląd opcji strategicznych dla TVN. Jedną z możliwości branych pod uwagę była sprzedaż spółki" – rozpoczyna się komunikat TVN Warner Bros. Discovery, wysłany w poniedziałek rano.

Komunikat do pracowników TVN

"Taki proces nie jest niczym wyjątkowym w przypadku spółek giełdowych, takich jak Warner Bros. Discovery. Dzisiaj chcielibyśmy poinformować, że zakończyliśmy ten etap. Podjęliśmy decyzję, że optymalną opcją jest pozostanie TVN w strukturach WBD i rozwijanie naszego biznesu w ramach jednej grupy" – napisano.

Czytaj też: Prezenter TVN 24 aresztowany. Usłyszał zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej

I dalej: "TVN odgrywa kluczową rolę w międzynarodowych strukturach WBD. Jest liderem rynku mediowego w Polsce, a także jednym z najważniejszych i największych rynków lokalnych w portfolio WBD".

"Wiemy, że okres niepewności był trudny dla Was wszystkich. Chcemy, abyście wiedzieli, że bardzo doceniamy Wasz profesjonalizm i wkład przez ostatnie miesiące. Mimo wielu pytań i wątpliwości dokonaliśmy bardzo dużo. Jesteśmy przekonani, że razem, w ramach jednej grupy WBD, osiągniemy wiele sukcesów" – przekazano na koniec komunikatu.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że decyzja o zamknięciu procesu sprzedaży nastąpiła przed złożeniem przez oferentów wiążących ofert.

"TVN jest dochodowy i dobrze zintegrowany"

Marek Sowa, ekspert rynku mediów: – Komunikat Warner Bros. Discovery oznacza tyle, że opcja sprzedaży TVN nie jest w obecnych warunkach korzystna dla grupy. Aktualne zamieszanie na rynkach finansowych i widmo potencjalnej recesji ostudziły zapewne entuzjazm potencjalnych nabywców, decyzja Warner Bros. Discovery jest więc racjonalna. Forsowanie transakcji nie ma sensu, jeżeli zakładane warunki nie są możliwe do uzyskania. TVN jest dochodowy i dobrze zintegrowany z innymi aktywami WBD, nie stanowi więc obciążenia dla wyników grupy.

Czytaj też: Rusza nowe studio TVN 24 i "Faktów" – budowa trwała ponad pół roku. Mamy zdjęcia

Nieco innego zdania jest Bogusław Kisielewski, były prezes Grupy Kino Polska. – Nie sądzę, żeby to miało związek z sytuacją na świecie. Oczekiwania Warner Bros. Discovery zapewne były wyższe niż oferta, która została na stole. Wydawało mi się, że Antenna Group złoży ofertę. Tak jednak się nie stało – mówi.

Jego zdaniem dla pracowników TVN to dobra wiadomość – uspokoi się sytuacja w środku firmy, w tym w kanałach informacyjnych. – Istniało bowiem ryzyko, że nowy właściciel np. będzie chciał wymienić skład dziennikarski, jak to się stało w TVP po zmianie władz – stwierdza Kisielewski i dodaje: – Temat sprzedaży TVN jeszcze pewnie wróci, ale teraz będziemy mieć pewną stabilizację na rynku. Uspokoiła się też nieco sytuacja w Grupie Polsat Plus związana z konfliktem rodzinnym.

Aleksandra Chmielewska, director of strategic projects w Gemius: – Aspekty globalnych zmian gospodarki na pewno mają tu ogromne znaczenie. Ta decyzja to stabilizacja dla pracowników, którzy funkcjonowali ostatnio w dużej niepewności. Ponadto decyzje, które nie były podejmowane przez władze spółki ze względu na kwestie właścicielskie, zostaną odmrożone. Dzięki tej decyzji, też w okresie gorącym politycznie, będzie skupienie przede wszystkim na programie i jego jakości.

Zmiana właściciela TVN wywołałaby duże perturbacje

Juliusz Braun, były prezes TVP i były przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji komentuje, że w tej chwili wszelkie operacje finansowe dużych podmiotów amerykańskich trudno oceniać racjonalnie, bo niewątpliwe duży wpływ na tę ocenę ma sytuacja polityczna.

Czytaj też: Eksperci o debacie TVP, Polsatu i TVN. "To nie była debata godna wzorca demokracji"

– Z drugiej strony być może Warner Bros. Discovery nie otrzymał oferty, która byłaby dla niego satysfakcjonująca finansowo. Z punktu widzenia interesów naszego rynku to na pewno korzystne, bo zmiana właściciela TVN wywołałaby duże perturbacje rynkowe i polityczne, zwłaszcza biorąc pod uwagę przepis o podmiocie strategicznym i konieczną zgodę rządu na transakcję. Wszyscy zapewne to przyjmują z ulgą. Tym bardziej że byłoby to rozgrywane politycznie, bez względu na to, jaki podmiot by się nie pojawił – mówi Braun w rozmowie z "Presserwisem".

– Z kolei Michał Sołowow być może poczuł, że udział w tej sprawie nie jest dla niego korzystny, a może miał już informacje, że ta operacja i tak nie dojdzie do skutku. Wtedy korzystniej było dla niego wycofać się chwilę wcześniej – dodaje.

Dziennikarz TVN 24: "Baliśmy się sprzedaży"

– Ja się cieszę i mam nadzieję, że moje koleżanki i koledzy również. Baliśmy się sprzedaży, ale dla nas optymalne jest pozostanie w Warner Bros. Discovery. To najlepsze rozwiązanie dla TVN na dzisiaj – mówi dziennikarz TVN 24, chcący zachować anonimowość. – Warner Bros. Discovery jest dużą firmą, może przeżywającą jakieś problemy, ale firmą dobrze zaprojektowaną, z nogą streamingową, z nogą filmową. Trzymanie się tych kilku nóg jest najlepszym sposobem na przeżycie mediów – dodaje.

Czytaj też: Ruszył "Podcast polityczny" Arlety Zalewskiej i Konrada Piaseckiego. Będzie dostępny w TVN 24+

Przypomnijmy, że proces sprzedaży TVN rozpoczął się pod koniec grudnia 2024 roku, a w mediach od wielu miesięcy pojawiały się spekulacje na temat potencjalnych kupców. Według informacji Reutera grupa miała być wyceniana na ponad 1 mld euro, z kolei według Bloomberga na ok. 1,2 mld dol.

Z ostatnich informacji wynikało, że zainteresowanych transakcją było dwóch graczy – konsorcjum ok. 30 polskich inwestorów z Wirtualną Polską oraz biznesmen Michał Sołowow, najbogatszy Polak według rankingu magazynu "Forbes". Jak jednak kilka dni temu podawał Business Insider, Sołowow ostatecznie wycofał się z planów zakupu TVN z powodu zawirowań rynkowych związanych z polityką celną Donalda Trumpa, które "pogorszyły klimat dla transakcji przejęć".

Grupa kapitałowa TVN SA w 2023 roku wypracowała 419,7 mln zł zysku netto przy 2,26 mld zł przychodów ze sprzedaży (dane KRS).

Czytaj też: Debata prezydencka w Końskich przyciągnęła do siedmiu stacji średnio 6,16 mln widzów

(MNIE, KOZ, HAD, 15.04.2025)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.