Na rynku dystrybucji prasy już tylko dwie duże firmy – Kolporter i Garmond Press
![](/images/contents/photo_85855_1739171642_big.jpg)
Największą firmą na rynku dystrybucji prasy drukowanej pozostaje Kolporter (fot. Kolporter.com.pl)
Po wycofaniu się Ruchu na rynku dystrybucji prasy papierowej pozostały tylko dwie duże firmy: Kolporter i Garmond Press – wynika z badań, które przeprowadziła Izba Wydawców Prasy. Na rynku prasy cyfrowej większość sprzedaży to dystrybucja własna.
Izba Wydawców Prasy, podobnie jak w ubiegłych latach, na podstawie uzyskanych od wydawców danych o nakładach tytułów prasowych dokonała analizy i oszacowała strukturę udziału poszczególnych firm kolporterskich w rynku dystrybucji prasy. Dane uwzględniają wycofanie się z rynku Ruchu.
70 proc. rynku należy do Kolportera
Jak poinformował Marek Frąckowiak, prezes IWP, z uwagi na zmiany, jakie zaszły w ubiegłym roku, zwłaszcza przez wycofanie się Ruchu z kolportażu, przeprowadzone przez Izbę badanie oparte na wynikach za luty ubiegłego roku nie oddałoby stanu rynku i byłoby wprowadzeniem odbiorców w błąd co do faktycznej sytuacji.
Czytaj też: IWP wraca do projektu ustawy ratunkowej dla prasy. Mechanizm wspierania prenumeraty
Z tego powodu kolejne badanie przeprowadzone zostało na podstawie danych za październik 2024 roku. Uwzględniona jest już w nim rezygnacja Ruchu z kolportażu.
Z badania wynika że 70,41 proc. rynku należy do Kolportera, 25,96 proc. – do Garmond Press. Pozostali mali kolporterzy dzielą między siebie 3,63 proc.
Kanały dystrybucji wydań cyfrowych
Badanie przeprowadzono na nakładach ogółem tytułów płatnych 23 wydawców i grup wydawniczych, w tym wydawców niemal wszystkich ukazujących się wówczas dzienników (poza "Naszym Dziennikiem").
Czytaj też: "Polityka" twierdzi, że Garmond Press ogranicza jej dystrybucję. "Rodzaj negocjacji"
Jeśli chodzi o kanały dystrybucji wydań cyfrowych, badania IWP (na podstawie danych od wydawców) wykazują, że wydawcy prowadzą działania w znacznym stopniu samodzielnie. Dystrybucja własna to ponad 61 proc. całego rozpowszechniania płatnego wydań cyfrowych.
Nieco ponad 32 proc. łącznego udziału w rynku ma firma e-Kiosk (Gremi Media) poprzez swe platformy dystrybucyjne e-Kiosk, e-Gazety i Nexto. Publio, Amazon, AppStore, i Google Play mają łącznie ok. 2,6 proc. udziału w rynku, a dalsze 3,8 proc. to inne kanały dystrybucji wydań cyfrowych.
Czytaj też: Redaktor naczelny Onetu Bartosz Węglarczyk idzie na trzymiesięczny urlop
(PAR, 10.02.2025)
![Pressletter](/images/pressletter_v2.jpg)