Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Grudzień 18, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Komisja ws. Macieja Świrskiego przesłuchała Pawła Majchera i prof. Tadeusza Kowalskiego

Komisja odpowiedzialności konstytucyjnej przygotowuje wniosek do Sejmu, na podstawie którego może zostać uruchomiona procedura postawienia Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu (fot. Leszek Szymański/PAP)

Przed sejmową komisją odpowiedzialności konstytucyjnej, która bada wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego stanęli likwidator i redaktor naczelny Polskiego Radia Paweł Majcher oraz członek KRRiT prof. Tadeusz Kowalski. Posiedzenie było niedostępne dla mediów.

Paweł Majcher był przesłuchiwany przez komisję przez ok. trzy godziny. – Byłem pytany o źródła finansowania Polskiego Radia i z czego się ono utrzymuje. Przypomniałem, że Maciej Świrski nie przekazuje pieniędzy abonamentowych Polskiemu Radiu – mówi w rozmowie z „Pressrwisem”.

Maciej Świrski stanie przed Trybunałem Stanu?

Z naszych informacji wynika, że prof. Kowalski przed komisją spędził ok. dwie i pół godz. i był pytany m.in. o kwestie abonamentowe i niektóre przedłużające się procesy koncesyjne.

Czytaj też: Związkowczyni Anita Zuchora została Człowiekiem Roku w wewnętrznym konkursie Bauera

Przewodniczący komisji Zdzisław Gawlik, poseł Koalicji Obywatelskiej, poinformował, że kolejne posiedzenie komisji odbędzie się prawdopodobnie między 13 a 17 stycznia 2025 roku. Wtedy przesłuchiwani mają być przedstawiciele rozgłośni regionalnych Polskiego Radia.

Komisja odpowiedzialności konstytucyjnej przygotowuje wniosek do Sejmu, na podstawie którego może zostać uruchomiona procedura postawienia Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu za jego działania na szkodę mediów publicznych. Rządząca większość zarzuca przewodniczącemu KRRiT m.in. to, że działa na szkodę mediów publicznych, nie przekazując im należnych z abonamentu środków. Druga grupa zarzutów to blokowanie koncesji dla nadawców prywatnych, takich jak TVN, TVN 24, Tok FM i Radio Zet.

Zgodnie z ustawą o Trybunale Stanu uchwała Sejmu o pociągnięciu do odpowiedzialności powoduje zawieszenie w czynnościach osoby, której dotyczy. Taką uchwałę podejmuje się bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Rządząca koalicja dysponuje wystarczającą liczbą w Sejmie do jej przegłosowania i w efekcie zawieszenia Macieja Świrskiego w wypełnianiu funkcji przewodniczącego i członka KRRiT.

Czytaj też: Zmiany w Polsat News. Gugała znika z jednego programu, Kutyna przejmuje drugi

(MAK, 18.12.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.