Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Październik 23, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Piotr Żak może zostać pozbawiony wpływu na Polsat. Dziś nadzwyczajne zgromadzenie

Spór w rodzinie Zygmunta Solorza dotyczy możliwego przejęcia współkontroli nad biznesem przez dzieci miliardera (fot. Marcin Gadomski/PAP)

Dziś odbędzie się nadzwyczajne zgromadzenie wspólników Telewizji Polsat. Według pełnomocnika dzieci Zygmunta Solorza może dojść do próby zmiany kierownictwa spółki i ograniczenia władzy prezesa Piotra Żaka. Konflikt w rodzinie twórcy Polsatu nadal nie został zażegnany.

W oświadczeniu – które w imieniu dzieci Zygmunta Solorza (Piotra Żaka, Tobiasa Solorza i Aleksandry Żak) wydał mecenas Paweł Rymarz – poinformowano, że są plany zmiany umowy spółki Telewizji Polsat. Mają one sprowadzać się do próby pozbawienia prezesa spółki Piotra Żaka faktycznego wpływu na zarządzanie.

"Obawy dot. stanu zdrowia Zygmunta Solorza"

Dzieci Zygmunta Solorza twierdzą, że Piotra Żaka nie da się odwołać z funkcji prezesa, bo uprawnienia umożliwiające taki ruch przysługują fundacji TiVi Foundation. Z kolei wprowadzanie zmian zablokował sąd.

Czytaj też: Ranking cytowań IMM: "GW" przed "Rzeczpospolitą". "Press" w czołówce swojej kategorii

Piotr Żak kieruje Telewizją Polsat od połowy stycznia 2024 roku. Najpierw był oddelegowany z rady nadzorczej do pełnienia obowiązków prezesa, a w lipcu 2024 roku został powołany na to stanowisko. 

W radzie nadzorczej Telewizji Polsat zasiadają m.in. Tobias Solorz i prawnik Jarosław Grzesiak. Odwołano ich już z rad nadzorczych np. Polkomtelu i Netii (razem z Piotrem Żakiem) oraz Cyfrowego Polsatu.

"W ostatnim czasie nasi klienci nie mieli możliwości bezpośredniej, niezakłóconej obecnością innych osób rozmowy z Ojcem i nie ustają obawy dzieci dotyczące stanu zdrowia Pana Zygmunta Solorza" – napisano w oświadczeniu wydanym przez Pawła Rymarza.

Solorz nie pojawił się na spotkaniu z dziećmi

Dodano w nim, że Zygmunt Solorz nie stawił się na rozprawie w Lichtensteinie, choć sam prosił o jej przełożenie na 14 października.

Czytaj też: NIK skontrolował kampanie społeczne za rządów PiS. "Wyniki zatrważające"

"Pan Zygmunt Solorz nie pojawił się również na umówionym spotkaniu ze swoimi dziećmi na Cyprze, co z oczywistych względów uniemożliwiło osiągnięcie porozumienia co do sposobu funkcjonowania władz fundacji w Liechtensteinie w czasie postępowania sądowego" – podano.

Według dzieci powołane przez Zygmunta Solorza władze fundacji, których zadaniem było zabezpieczenie majątku i dbałość o dokonanie sukcesji, nie są w stanie prawidłowo funkcjonować. Fundacje TiVi i Solkomtel, z siedzibami w Liechtensteinie, złożyły więc wniosek o ustanowienie dla nich kuratora, który przejąłby kierowanie sprawami fundacji.

"Przyczyną złożenia ww. wniosku były m.in. działania prawników Pana Zygmunta Solorza, które w ocenie władz ww. fundacji uniemożliwiają ich bieżące funkcjonowanie bez wyznaczonego kuratora. Aktualnie strony oczekują na rozstrzygnięcie sądu w Lichtensteinie w kwestii sposobu tymczasowego zarządzania fundacjami; decyzje w tej kwestii są spodziewane w najbliższej przyszłości" – podano.

"Priorytetem jest przywrócenie relacji z Ojcem"

W oświadczeniu odniesiono się też do zabezpieczeń wydanych wobec Reddev Investments Limited (akcjonariusz Cyfrowego Polsatu) i Argumenol Investment Company Limited (akcjonariusz energetycznej spółki ZE PAK).

Czytaj też: Magdalena Ogórek i Marta Kielczyk prowadzącymi wieczorny program "Kontra" w wPolsce24

"Wymaga zaznaczenia, że zabezpieczenia te zostały wydane przez sąd cypryjski na wniosek Tobiasa Solorza, Aleksandry Żak oraz Piotra Żaka, a ich jedynym celem było utrzymanie status quo na czas trwania postępowania przed sądem w Liechtensteinie. Ponadto zabezpieczenia zakazują Reddev i Argumenol (a także innym podmiotom) m.in. rozporządzania prawami do akcji lub udziałów w polskich spółkach, jak również podejmowania jakichkolwiek decyzji bezpośrednio lub pośrednio wpływających na skład organów polskich spółek" – napisano w oświadczeniach.

Jednak w komunikatach Cyfrowego Polsatu i ZE PAK można było przeczytać, że zabezpieczenia nie mają skutków w Polsce.

"Niezmiennym priorytetem Państwa Tobiasa Solorza oraz Aleksandry i Piotra Żaków jest przywrócenie relacji z ich Ojcem, praktyczne wdrożenie dokonanej sukcesji w porozumieniu z nim i tym samym doprowadzenie do zakończenia trwającego konfliktu, który szkodzi zarówno rodzinie, jak i spółkom grupy Polsat" – napisano.

Dzieci w sporze z obecną żoną Solorza

Spór w rodzinie Zygmunta Solorza dotyczy możliwego przejęcia współkontroli nad biznesem przez dzieci miliardera – Tobiasa Solorza, Piotra Żaka i Aleksandrę Żak.

Czytaj też: Spośród dyrektorów oddziałów TVP najwięcej zarabia szef TVP 3 Warszawa

2 sierpnia 2024 roku właściciel zgodził się notarialnie przekazać swoim dzieciom współkontrolę nad imperium biznesowym. Później się z tego wycofał, ale według jego dzieci oświadczenia z 2 sierpnia nie można odwołać.

Dzieci mają być w sporze z obecną żoną Zygmunta Solorza Justyną Kulką, która wchodzi w skład władz wielu spółek Grupy Polsat Plus.

Czytaj też: "Sieci" i "Tygodnik do Rzeczy" znacząco zmniejszyły wpływy z reklam. Dane Kantar Media

(MNIE, 23.10.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.