Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Wrzesień 20, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Podział Axel Springer coraz bliżej. Polski RASP zostaje przy Niemcach

Axel Springer ma się znów zajmować głównie działalnością medialną (fot. Wikimedia Commons/Sammy Zimmermans)

Koncern Axel Springer SE ogłosił wczoraj strategiczną decyzję o utworzeniu nowej struktury korporacyjnej. Wydawnictwo medialne ma pozostać w niemieckich rękach. Firmy zajmujące się ogłoszeniami trafią pod zarząd amerykańskiego funduszu KKR i kanadyjskiej firmy CPP Investment.

Niemiecki Axel Springer, wydający m.in. "Bild", "Die Welt", Politico i Business Insider będą kontrolowane przez prezesa wydawnictwa Mathiasa Döpfnera oraz Friede Springer, wdowę po założycielu wydawnictwa Axelu Springerze. Mają mieć łącznie 98 proc. udziałów. Pozostałe udziały zachowa Axel Sven Springer, wnuk założyciela koncernu.

RASP kontrolowany przez niemiecką spółkę

Niemiecka spółka mediowa nadal będzie kontrolować swój polski oddział – joint venture Ringier Axel Springer Polska, który w Polsce wydaje m.in. tygodnik "Newsweek Polska", tabloid "Fakt', portal Onet i miesięcznik "Forbes Polska".

Czytaj też: Lokalne media na zalanych terenach radzą sobie bez prądu, internetu i telefonów

"Axel Springer stanie się w pełni prywatną i zarządzaną przez siebie firmą medialną po raz pierwszy od czasu pierwszej oferty publicznej spółki w 1985 roku" – zaznaczono w komunikacie wydanym w czwartek.

Firmy Axel Springer z branży ogłoszeń drobnych (agregator ofert pracy Stepstone czy zajmująca się produkowaniem reklam dla branży nieruchomości spółka Aviv) staną się odrębnymi podmiotami, w których większościowymi udziałowcami będą amerykańska firma KKR i kanadyjska spółka CPP Investments.

"Chcemy być szybsi i mniej biurokratyczni"

"Teraz musimy przejść do następnego rozdziału. A mianowicie do rozdzielenia obu stron biznesu, aby dać każdej z nich najlepsze możliwe perspektywy rozwoju. Stepstone, Aviv, finanzen.net i Awin będą mogły rozwijać się szybciej, będąc niezależne. Biznes medialny wejdzie w nową fazę rozwoju jako mniejszy podmiot, generując około połowę przychodów i jedną trzecią zysku obecnej firmy. Jakie są nasze plany? Chcemy być szybsi, bardziej zwinni i mniej biurokratyczni" – napisał Mathias Döpfner do pracowników Axel Springer.

Czytaj też: Do projektu XYZ Grzegorza Nawackiego dołącza Bartłomiej Mayer. Organizuje dział zagraniczny

Ostatecznie porozumienie o podziale ma zostać osiągnięte w ciągu kilku miesięcy, a transakcja zakończona w przyszłym roku.

Axel Springer to jeden z największych koncernów wydawniczych w Europie. Wydaje ponad 150 gazet i magazynów w ponad 30 krajach. W oświadczeniu strony wyceniają całą firmę na 13,5 mld euro (ok. 15 mld dol.), a jego część wydawniczą, która zostanie w Niemczech, na ok. 4 mld dol. Całościowa wycena jest blisko dwukrotnie większa niż przed pięciu laty, gdy KKR weszła do firmy jako inwestor strategiczny. KKR stała się wtedy największym udziałowcem Axel Springer, nabywając 43,54 proc. udziałów za kwotę 2,9 mld euro (3,15 mld dol.).

Czytaj też: Widownia programu "Moja mama i twój tata" w Polsacie topnieje z odcinka na odcinek

(MAC, MAK, 20.09.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.