Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Wrzesień 11, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wraca wniosek o Trybunał Stanu dla Macieja Świrskiego. Jest już poprawiony

W ostatnim tygodniu września sejmowa komisja odpowiedzialności konstytucyjnej zajmie się wnioskiem o postawienie Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu (fot. Leszek Szymański/PAP)

Wniosek o postawienie przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu został poprawiony i sejmowa komisja odpowiedzialności konstytucyjnej rozpatrzy go w ostatnim tygodniu września.

Wniosek o postawienie Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu podpisało w maju 185 posłanek i posłów. Dotyczy trzech spraw: blokowania około 300 mln zł z abonamentu dla publicznego radia i telewizji, blokowania koncesji dla nadawców prywatnych (TVN, TVN 24, Radia Tok FM, Radia Zet) i niewykonywania badań statystycznych dotyczących oglądalności stacji telewizyjnych w Polsce.

Maciej Świrski zostanie zawieszony?

Sejmowa komisja odpowiedzialności konstytucyjnej na posiedzeniu 27 lipca uznała, że wniosek grupy posłów wymaga uzupełnień. – Wszystkie zostały naniesione i kompletny dokument został przesłany marszałkowi Sejmu – mówi "Presserwisowi" Piotr Adamowicz, przewodniczący sejmowej komisji kultury i środków przekazu. – Zdzisław Gawlik (przewodniczący sejmowej komisji odpowiedzialności konstytucyjnej – przyp. red.) zapewnił, że wniosek zostanie rozpatrzony na następnym posiedzeniu Sejmu.

Czytaj też: Polskie Radio informuje pracowników o opóźnieniu w wypłacie dodatków do pensji

Jest ono planowane na ostatni tydzień września.

Członkowie KRRiT ponoszą odpowiedzialność przed Trybunałem Stanu za naruszenie Konstytucji lub ustawy w związku z zajmowanym stanowiskiem lub w zakresie swojego urzędowania, co wynika z art. 198 ust. 1 Konstytucji. Po przeprowadzeniu postępowania w sejmowej komisji odpowiedzialności konstytucyjnej, co jest odpowiednikiem postępowania przygotowawczego w postępowaniu karnym, komisja może wnieść do Sejmu o pociągnięcie osób do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu albo o umorzenie postępowania. Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o Trybunale Stanu uchwała Sejmu o pociągnięciu do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu powoduje zawieszenie w czynnościach osoby, której dotyczy.

Uchwałę tę Sejm podejmuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów (to wynika z art. 13 ust. 1a ustawy o Trybunale Stanu). Rządząca koalicja KO-Trzecia Droga-Lewica dysponuje wystarczającą liczbą głosów do jej przegłosowania i w efekcie zawieszenia Macieja Świrskiego w funkcji przewodniczącego i członka KRRiT.

Czytaj też: W nowym "Press": Parafianowicz, sylwetka Piętki, czy Mróz pisze sam?

(JF, 11.09.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.