Minister cyfryzacji: projekt ustawy wdrażającej AI Act ma być gotowy do końca roku
O terminie projektu ustawy wdrażającej AI Act Krzysztof Gawkowski mówił w rozmowie z PAP (screen: YouTube/ PolskieRadio24_pl)
Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiada, że projekt ustawy wdrażającej unijny akt o sztucznej inteligencji (AI Act) – już po procesie konsultacji i uzgodnień – ma być gotowy do końca 2024 roku.
Taki termin minister cyfryzacji Gawkowski zadeklarował w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
Plany szerokiego zastosowania sztucznej inteligencji
Jednocześnie wiceminister tego resortu Dariusz Standerski w poniedziałkowym wywiadzie dla Polskiego Radia 24 uściślił, że projekt w obecnej postaci czeka na wpis do wykazu prac legislacyjnych rządu.
Czytaj też: Fala obelg trafia do brytyjskich polityków na platformie X. Rasistowskie ataki
„Kiedy tylko zostanie przyjęty, ruszmy z konsultacjami i uzgodnieniami” – mówił na antenie radia wiceminister Standerski, dodając, że resort planuje szerokie zastosowanie sztucznej inteligencji m.in. w ochronie zdrowia, wymiarze sprawiedliwości, transporcie i logistyce.
Jak zapowiada resort cyfryzacji, w drodze prac legislacyjnych ma powstać nowy organ odpowiedzialny za nadzorowanie rynku i egzekwowanie zasad ustanowionych przez rozporządzenie AI Act.
Obowiązki w stosunku do AI według skali ryzyka
Jak podkreślił w rozmowie z „Presserwisem” Wojciech Klicki, prawnik z Fundacji Panoptykon, już wiosną Ministerstwo Cyfryzacji prowadziło w tej sprawie pre-konsultacje. Głównym tematem rozmów było to, na jakich zasadach powinien funkcjonować wspomniany organ odpowiedzialny za egzekwowanie przepisów, w tym za rozpatrywanie skarg od osób poddanych działaniu AI.
Czytaj też: X TV to pomysł Elona Muska na nową jakość w streamingu. Ale nie ma wielkich szans
Przypomnijmy, że AI Act m.in. określa obowiązki w stosunku do systemów sztucznej inteligencji według skali ryzyka: od minimalnego do niedopuszczalnie wysokiego, przy czym to ostatnie wiąże się z zakazem działania na terenie Unii Europejskiej. Jednym z założeń AI Act jest również walka z dezinformacją. Treści wygenerowane przez AI mają być oznaczane. O obowiązkach wynikających z AI Act dla wydawców pisaliśmy w maju.
Rozporządzenie AI Act, które weszło w życie 1 sierpnia, zakłada powołanie Europejskiej Rady ds. Sztucznej Inteligencji. Zasiadać będą w niej przedstawiciele państw członkowskich.
Czytaj też: W nowym "Press": Parafianowicz, sylwetka Piętki, czy Mróz pisze sam?
(MZD, 10.09.2024)