Dział: PRASA

Dodano: Sierpień 30, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Rada Polskich Mediów zaapelowała o podjęcie śledztwa w sprawie zabójstwa Jarosława Ziętary

Jarosław Ziętara został porwany 1 września 1992 roku w Poznaniu (fot. archiwum)

Rada Polskich Mediów zaapelowała do Prokuratora Generalnego Adama Bodnara o podjęcie śledztwa w sprawie zabójstwa dziennikarza Jarosława Ziętary. Do porwania dziennikarza doszło 1 września 1992 roku w Poznaniu.

"Wnosimy o podjęcie umorzonego w 2019 roku śledztwa dotyczącego udziału w porwaniu i zabójstwie w 1992 roku dziennikarza Jarosława Ziętary osób, których nie oskarżono w pozostałych wątkach. W szczególności – o objęcie śledztwem także osób, o których mówili wielokrotnie świadkowie w trakcie procesów. Wnosimy przy tym o wystąpienie do służb specjalnych o udostępnienie prokuraturze archiwalnych akt spraw prowadzonych w latach 1991-1992 przez Urząd Ochrony Państwa wobec osób i firm, których dotyczyło dziennikarskie śledztwo Ziętary i z powodu którego został zamordowany. Akta te mogą być ważne w postępowaniu prokuratorskim" - napisano w apelu.

Rada uważa, że po kasacji wniesionej do Sądu Najwyższego od wyroku uniewinniającego Aleksandra G. od zarzutu podżegania do zabójstwa Jarosława Ziętary państwo powinno podjąć także wszelkie inne działania pozwalające ujawnić wszystkich odpowiedzialnych za zabójstwo dziennikarza i pociągnąć ich do odpowiedzialności karnej.

Jarosław Ziętara był dziennikarzem śledczym, badającym nielegalne powiązania holdingu Elektromis z rządem. 1 września 1992 roku rano wyszedł do pracy i zaginął. Prokuratura ustaliła, że został porwany przez trzech podających się za policjantów mężczyzn - i zamordowany. Ciała nigdy nie odnaleziono. Do przedawnienia zbrodni pozostało już tylko 8 lat.

Do szczególnego uczczenia rocznicy porwania Jarosława Ziętary zachęca dziennikarz TVP Poznań Krzysztof M. Kaźmierczak, który od 30 lat zajmuje się sprawą porwania i zabójstwa kolegi z "Gazety Poznańskiej", założyciel Komitetu Społecznego im. Jarosława Ziętary. Wspólnie z komitetem zaprasza w niedzielę 1 września o 9 rano wszystkich, którzy chcą uczcić pamięć zamordowanego dziennikarza przed kamienicę, w której mieszkał - przy ul. Kolejowej 49 w Poznaniu. Uczestnicy uroczystości otrzymają książki o sprawie Ziętary - "Sprawa Ziętary. Zbrodnia i klęska państwa" lub kryminał "Krótka instrukcja obsługi psa".

(PAR, 30.08.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.